Pan Ireneusz zdecydował się na podniesienie dobrostanu krów poprzez zwiększenie powierzchni ich bytowania i z tego tytułu otrzymuje stosowne dopłaty. Specyfiką tego gospodarstwa jest też prowadzenie wypasu krów, które trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat.Beata Dąbrowska
StoryEditorDobrostan krów

Rolnik spod Łowicza zdecydował się na podwyższony dobrostan krów. Czy to się opłaca?

25.05.2023., 14:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
– Dopóki będą siły i zdrowie, dopóty będę produkować mleko – zadeklarował na początku naszej rozmowy Ireneusz Gralak, dodając, że po długich latach pracy z bydłem mlecznym, w rozwoju produkcji mleka osiągnął już w pełni zadowalający poziom. – Mogę dziś powiedzieć, że jestem już bardzo zadowolony, bowiem gospodarstwo nie ma żadnych zobowiązań finansowych. Kredyty pospłacane, a więc i komfort pracy jest zupełnie inny.

Rozwój mlecznego gospodarstwa trwał latami

I trudno się dziwić panu Ireneuszowi, który przez długie lata rozwijał gospodarstwo, a to nie byłoby oczywiście możliwie bez kredytów. W 2006 roku hodowca rozbudował – użytkowaną wówczas – uwięziową oborę, by później, stopniowo i kompleksowo zmodernizować park maszynowy. Pierwszą z zakupionych maszyn była ładowarka teleskopowa, później przyszedł czas na nowy ciągnik, maszyny do zielonek oraz inne urządzenia uprawowe.

Dzięki nowoczesnym, wydajnym maszynom mogłem wreszcie na czas zbierać trawy, co przecież ma ogromne znaczenie w produkcji wysokiej jakości pasz objętościowych – podkreśla Ireneusz Gralak. – Pomimo znaczącego dofinansowania z unijnych programów wszystkie te inwestycje wymagały jednak ogromnych nakładów finansowych, które skutkowały spłacaniem zaciągniętych na nie kredytów.

17 lat temu do dawnej stodoły hodowca z Chruślina dobudował nową część, która umożliwiła spuszczenie krów z uwięzi. Od tego czasu stado utrzymywane jest w przestronnym wolnostanowiskowym obiekcie na płytkiej ściółce i dojone na podstawowej – w swej wersji wyposażenia – hali...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 11:33