Na pytanie, co jest najważniejsze w osiągnięciu i utrzymaniu średniej wydajności laktacyjnej na poziomie przekraczającym 11 tys. kg mleka, zarówno Anna Gruszczyńska, jak i jej mąż Jan odpowiedzieli, że żywienie, a gospodarz zażartował, że dba lepiej o wyżywienie krów jak o własne menu.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Średnia wydajność w tym gospodarstwie wynosi 11 tys. kg mleka. "Dbam lepiej o wyżywienie krów niż o własne menu"

04.03.2024., 15:30h
Anna i Jan Gruszczyńscy gospodarują na słabych glebach, gdzie przeważa VI klasa bonitacyjna, dlatego rolnicy ze zbóż uprawiają te mniej wymagające, czyli żyto i owies. Lepsze gleby przeznaczają pod uprawę kukurydzy, natomiast nie są w stanie uprawiać lucerny, a i tak uzyskują bardzo dobre wyniki produkcyjne, wszak ich przeciętna krowa daje ponad 11 tys. kg mleka w 305 dni laktacji.

Wysokie temperatury zwiastują problemy z rozrodem u krów

Hodowcy zaobserwowali, że latem, kiedy temperatury powietrza znacznie idą w górę, zwłaszcza u najwydajniejszych krów zaczynają się problemy z rozrodem.

Gorące lato wywołuje stres cieplny u krów, który przekłada się na znaczny spadek skuteczności zacieleń. Dlatego większość krów zaciela się dopiero jesienią i zimą. Wydłużenie laktacji wynikające z tego faktu nie jest tak dużym problemem w przypadku krów wysokowydajnych rasy hf, które pomimo dość dużego upływu czasu od wycielenia, są w stanie utrzymać wydajność na przyzwoitym poziomie – powiedział Jan Gruszczyński.

image

W stadzie przeważają czarno-białe hf-y, ale są tez te odmiany czerwono-białej

FOTO: Andrzej Rutkowski

Czeszki dobre, ale najlepsze są własne jałówki

W czasie, gdy bardzo korzystne były ceny żywca wołowego, w tym brakowanych krów mlecznych, hodowcy postanowili przeselekcjonować swoje stado i sprzedać sztuki starsze i najmniej rokujące na przyszłość ze względów zdrowotnych oraz rozrodczych. Na ich miejsc...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 20:27