Rolnik ceni sobie stabilną współpracę z OSM Sierpc, tym bardziej, że wcześniej był dostawcą dziś już nieistniejącej spółdzielni mleczarskiej ROTR RypinAndrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

"Tu jest jakby luksusowo". Rolnik wyłożył oborę płytkami. Co to daje?

23.06.2023., 15:00h
Wraz ze zmianą mleczarni na OSM Sierpc, Agnieszka i Janusz Kryszkiewiczowie weszli też pod ocenę użytkowości mlecznej, do której zresztą OSM Sierpc dopłaca 2 grosze do litra, co było dla nich dodatkową motywacją, aby taką ocenę prowadzić. Dziś OSM Sierpc już 70% mleka skupuje z obór objętych oceną.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są korzyści z objęcia stada któw mlecznych oceną użytkowości mlecznej?
  • Co daje wyłożenie obory płytkami ceramicznymi?
  • Dlaczego krycie haremowe jest dla rolników najwygodniejszym rozwiązaniem?

Dzięki ocenie użytkowości mlecznej rolnicy wiedzą jakie mleko doją

Ta dopłata w dużej mierze pokrywa nam koszty prowadzenia oceny, a sama ocena ma wiele plusów. Przede wszystkim wiemy, jakie mleko doimy od każdej krowy i co się z nią dzieje. Średnia wydajność nie jest najwyższa, bo wynosi ok. 8 tys. kg mleka. Ma to związek z tym, że cały czas dochodzimy do pełnej obsady i nie możemy pozwolić sobie na selekcję krów w kierunku mleczności – wyjaśnił Janusz Kryszkiewicz.

Rolnik ceni sobie stabilną współpracę z OSM Sierpc, tym bardziej, że wcześniej był dostawcą dziś już nieistniejącej spółdzielni mleczarskiej ROTR Rypin.

Do OSM Sierpc mleko dostarczam od kilku lat, wcześniej byłem dostawcą SM ROTR Rypin, gdzie w wyniku upadłości straciłem nie tylko udziały, ale też ponad 130 tys. zł nie wypłacili mi za dostarczone mleko. Z tego odzyskałem 40 tys. zł i dodatkowo 46 tys. zł z ARiMR w ramach sp...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:14