Ostatnie, udane pod względem zapasów pasz lata sprawiły, że państwo Składanowscy mogą pozwolić sobie na rozwiązania, które zwiększają dochody gospodarstwa.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

W jednej oborze aż 3 różne systemy utrzymania krów. Czy to się sprawdza na co dzień?

12.09.2024., 14:00h

Po latach utrzymywania mlecznego stada, składającego się głównie ze sztuk mieszańcowych, Renata, Piotr i Andrzej Składanowscy, stosując metodę krzyżowania wypierającego, dążą obecnie do uzyskania czystorasowego pogłowia krów hf.

Które mieszańce z HF-em dają najwięcej mleka?

Od dawna tata był zwolennikiem krzyżowania mlecznych ras, dlatego też w zdecydowanej większości nasze stado stanowią zwierzęta mieszańcowe – wyjaśnił Andrzej Składanowski.

To prawda – potwierdził pan Piotr. – W oborze mamy dosłownie wszystko, od jerseya po simentala, a doświadczenie wskazuje, że tak w produkcji mleka, jak i pod względem zdrowotnym, najlepiej sprawdzają się mieszańce hf x simental.

Jednak, pomimo wielu zalet krzyżowania i utrzymywania mieszańców, system ten ma jedną zasadniczą wadę. Otóż, dla tak zróżnicowanego stada, bardzo trudno jest ułożyć jedną, optymalną dawkę pokarmową – przyznał młody gospodarz, który jako przyszły następca stał się niewątpliwie propagatorem nowoczesnych technologii tak w chowie bydła mlecznego, jak i produkcji roślinnej....

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:36