StoryEditorWiadomości rolnicze

Gospodarstwo Nad Arem zaczynało od 1 kozy. Teraz mają 280 kóz i produkują kozi ser

13.08.2022., 14:08h
W malowniczej miejscowości Kierźliny w powiecie olsztyńskim, wśród lasów i nad jeziorem Ar znajduje się Gospodarstwo Rolne „Nad Arem” prowadzone przez Izę Ciesielską. Pani Iza jest już drugim pokoleniem zajmującym się z pasją stadem kóz i produkcją wyrobów z mleka koziego.

Na te piękne tereny na początku lat 90 przyjechała mama pani Izy: Helena Wróblewska, która – jak wspomina – zaczęła zajmować się kozami, bo zaimponowały jej swoją mądrością.

Od jednej Pyzy wszystko się zaczęło. Teraz stado kóz liczy ponad 280 mamek

Kupiliśmy naszą pierwszą kozę Pyzę, żeby mieć dobre mleko dla dzieci. Pyza była kotna, więc później pojawiały się kolejne kozy i stado się powiększało. Przyszedł taki moment, że mleka było coraz więcej i coś trzeba było z nim robić. Na początku zaczęliśmy sprzedawać jego nadwyżki. Mleko surowe i pasteryzowane sprzedawaliśmy – głównie turystom – wspomina pani Helena. Stado w gospodarstwie „Nad Arem” liczy dziś ponad 280 matek wraz z tegorocznym przychówkiem.

Dwa lata zajęło mi opracowywanie technologii uzyskania takiego sera podpuszczkowego, który można sprzedawać. To był rok 1999, nie było gdzie podejrzeć, dziś otwieramy internet i jest wszystko. Od świtu do nocy siedziałam i pracowałam nad moją własną technologią, bardzo pomogło mi to, że z wykształcenia jestem technikiem chemikiem – wyjaśnia rozmówczyni.

W 2003 r. pani Helena skorzystała ze...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 19:34