StoryEditorPorady

Jak ograniczyć brakowanie krów?

19.04.2019., 14:04h
Dopiero od połowy drugiej laktacji krowa zaczyna na siebie zarabiać. Wcześniej, wszystko co na mleku zarobimy, pokrywa koszty odchowu przyszłej krowy. Gdy odchów jest nieprawidłowy, opóźnia się termin pierwszego wycielenia, a tym samym termin, gdy koszty zaczynają się zwracać.

Remont stada jednym z najbardziej kosztownych elementów w produkcji mleka

Koszt remontu, inaczej odtworzenia stada kształtuje się na poziomie około 18%. Oznacza to, że w sytuacji, gdy koszt produkcji jednego litra mleka wynosi np. złotówkę, to 18 groszy z niej stanowi koszt remontu stada, który – po żywieniu – jest najwyższym kosztem w produkcji mleka. Ekonomiczne uwarunkowania produkcji mleka nierozerwalnie związane są z brakowaniem zwierząt. W celu określenia jego poziomu hodowcy najczęściej posługują się najprostszym wskaźnikiem, jakim jest tempo wymiany krów. Oblicza się go z poniższego wzoru:

Brakowanie kosztuje, a w ocenie jego kosztów trzeba uwzględniać wiele kwestii i znać odpowiedzi na szereg pytań. Czy na przykład, przez usunięcie zwierzęcia ze stada nie zabraknie nam krów w oborze. Lepiej jest bowiem zająć puste stanowisko krową dającą mleko niż pozostawić je puste. Puste stanowisko to strata od 1000 do 2000 zł rocznie! Musimy również rozważyć czy zamiana brakowanej krowy na lepszą przyniesie nam większy zysk. Tu musimy uwzględnić cenę za mleko, koszt odchowu jałówki (najlepiej, gdy odchowana jest we własnym gospodarstwie...
Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 01:43