StoryEditorChoroby krów

Jak przebyte zapalenie macicy wpływa na rozród krów?

23.09.2020., 09:09h
Poporodowe zapalenie macicy (metritis) – to po zatrzymaniu łożyska oraz subklinicznej ketozie najczęstsza choroba występująca w pierwszych tygodniach po  porodzie.

Dlaczego po porodzie krowy są bardziej podatne na choroby metaboliczne?

Po wycieleniu krowy są wyjątkowo podatne na schorzenia wywołane ujemnym bilansem energii, który jest – między innymi – efektem dużego wysiłku organizmu spowodowanym regeneracją macicy i zwalczaniem znajdujących się w niej patogenów.

Jakie są przyczyny występowania metritis?

Wśród  wielu przyczyn występowania poporodowego zapalenia macicy wymienia się  żywienie w okresie poprzedzającym poród. Według kanadyjskich badań, krowy, które zachorowały na metritis, pobierały już przed wycieleniem o 2 kg suchej masy  dziennie mniej, od krów zdrowych. Ponadto, potwierdzono, iż o 10 minut krótsze pobieranie paszy dziennie, zwiększa ryzyko zachorowania na metritis prawie o 2%. Na każdy kilogram zmniejszonego pobrania suchej masy w okresie okołoporodowym, ryzyko zachorowania wzrastało prawie o 3%. Metritis osłabia płodność zwierząt i to na długo. 

Jak metritis wpływa na rozród krów?

Okazuje się, że krowy, które przeszły poporodowe zapalenie macicy mają zmniejszone pęcherzyki jajnikowe, które wytwarzają mniej estrogenu–hormonu wpływającego na zachowania rujowe. Mniejsze pęcherzyki oznaczają mniej estrogenu i co  się z tym wiąże, tym mniej widoczną ruję. Ponadto krowy dotknięte chorobą produkują mniejsze komórki ciałka żółtego, a co za tym idzie, produkują w kolejnej ciąży niewielkie ilości progesteronu (hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży). Spowolnione wydzielanie progesteronu po inseminacji powoduje, iż częściej dochodzi  do obumierania zarodków.


  • Czynnikiem ryzyka zwiększającym wystąpienie zapalenia macicy jest żywienie niedostosowane do potrzeb energetycznych okresu okołoporodowego

Sprawdź obecność ciał ketonowych

Zapalenie  macicy oznacza dla hodowcy wymierne straty, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby, które możliwie jest tylko dzięki konsekwentnej kontroli krów we wczesnej fazie laktacji. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na subkliniczną ketozę, która – jak potwierdzają specjaliści –  istotnie wpływa na ryzyko wystąpienia metritis. Z tego względu należy przebadać krowy w ciągu pierwszych dwóch tygodni laktacji na obecność ciał ketonowych.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 05:37