StoryEditorPorady

Jak szybko wykryć kulawiznę u krowy? 4 najważniejsze objawy

18.01.2021., 10:01h
Kulawizna krów stanowi jedną z trzech największych przyczyn brakowania stada. Z powodu problemów z nogami, brakowanych jest aż 21% krów, a konsekwencje zbyt późno wykrytych schorzeń kosztują krocie. I nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Oszacowano bowiem, iż koszt jednej kulawizny może wynieść nawet 850 euro.

Jak kulawizny wpływają na stan zwierzęcia?

Kulawizny wywołują u zwierząt ból, który powoduje ich bezruch. Zaczynają się problemy z płodnością i wydłuża się okres międzywycieleniowy. Ból i dyskomfort niemal natychmiast prowadzą do utraty apetytu. Zmniejsza się pobranie paszy, a wraz z nim spada wydajność mleczna. Jeżeli dodać do tego wydatki związane z pracą lekarza weterynarii oraz środkami leczniczymi kwota, którą podaliśmy wyżej nie jest wcale zawyżona.

Wczesne rozpoznanie kulawizny umożliwić może tylko regularna obserwacja krów. Kulawizna rozwija się zazwyczaj w czasie 10–14 dni. Taki wniosek wysunięto z obserwacji stada, w którym ocena zachowania zwierząt badana była raz w tygodniu.

Urazy mechaniczne, zranienia, odciski czy stany zapalne wywołują u zwierząt stały ból, który objawia się zmianami w zachowaniu oraz zaburzenia postawy i lokomocji krów.

4 sygnały, które wskazują na rozwijającą się kulawiznę

Jakie zatem zachowania powinny być dla nas sygnałem alarmowym? Objawem bardzo silnego bólu jest krzyżowanie kończyn piersiowych lub miednicznych; zgięcie pęciny jest próbą zmniejszenia bolesności tylnej części podeszwy. Z kolei nieobarczanie kończyny jest reakcją zwierzęcia na bardzo silny ból spowodowany np. septycznym zapaleniem stawu lub złamaniem kości racicowej. Bydło, które niechętnie podnosi się na kończynach piersiowych możemy podejrzewać o przebieg bardzo ostrego zapalenia tworzywa racicowego i często określa się jako „klęczące” krowy. Jeżeli zaobserwujemy jedną z poniższych anomalii możemy podejrzewać, że zwierzę jest zranione lub kończyny zaatakowane są przez choroby. Są nimi:
  1. Asymetryczny chód – krowa nie stawia nóg równomiernie, nie może postawić kończyny tylnej w śladzie kończyny przedniej, a chód nie jest płynny.
  2. Pozycja głowy – krowa nie trzyma głowy i szyi w równowadze, ale niżej niż linia karku i przy każdym kroku schyla głowę.
  3. Zakrzywienie linii grzbietu – linia kręgosłupa nie jest prosta, ale wygięta do góry zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodzenia.
  4. Odciążenie – w pozycji stojącej lub podczas chodzenia krowa nie obciąża równomiernie wszystkich kończyn. Jeśli choroba np. ochwat, Mortellaro, zaatakuje więcej kończyn, zwierzęta odciążają kończyny naprzemiennie.
Kąpiele racic to jedna ze skutecznych metod profilaktyki, zwalczająca patogeny i utwardzająca róg racicowy
  • Kąpiele racic to jedna ze skutecznych metod profilaktyki, zwalczająca patogeny i utwardzająca róg racicowy
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 06:51