StoryEditorŻywienie krów

Jak zachęcić krowy do większego pobierania suchej masy dawki?

28.01.2022., 11:01h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wydajność mleczną krów jest ilość pobranej suchej masy dawki. W szczycie laktacji krowy powinny pobierać taką ilość suchej masy dawki, która odpowiada co najmniej 4% ich masy ciała, co oznacza, że sztuka ważąca np. 700 kg powinna pobrać przynajmniej 28 kg suchej masy.

Przyczyn brak apetytu u krów jest wiele

Jakże dobrze byłoby, gdyby nasze mlecznice chciały takie ilości paszy pobierać. Niestety, w praktyce tak nie jest, a przyczyn braku apetytu jest bardzo wiele. Wiele jest też sposobów radzenia sobie z tym problemem. Gdy w naszym stadzie apetyt zaczyna szwankować warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty i ocenić jak wyglądają one w naszej oborze.

Oczywiście małe zainteresowanie paszą wykazują krowy chore. Gorszy apetyt mają także sztuki otłuszczone, a hf na otłuszczenie jest szczególnie podatny pod koniec laktacji i w okresie zasuszenia. Na wielkość pobrania paszy wpływ ma też faza laktacji oraz wiek krowy. Zdecydowanie mniej chętnie paszę pobierają pierwiastki, u wieloródek spadek pobrania obserwuje się najczęściej w pierwszej fazie laktacji.

Nie zapomnij o stałym dostępie do świeżej wody i stołu paszowego

Obok oczywiście zapewnienia świeżej, dobrej jakości paszy, czynnikiem limitującym jej pobranie jest dostęp do wody. Niedobór wody powoduje zanik apetytu, spadek wydajności oraz problemy w rozrodzie. Przyjmuje się, że na każdy kilogram pobranej suchej masy krowa wypija od 4 do 6 litrów wod...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 14:54