StoryEditorZarządzanie stadem

Jak zapewnić dobrą kondycję krów w oborze z posadzką szczelinową?

04.07.2021., 15:07h
Po blisko 2 latach oczekiwania na zakup sąsiadującej z gospodarstwem działki, Sebastian Buczyński mógł wreszcie zrealizować swoje plany. Z pomocą aktywnie pomagających mu rodziców Barbary i Leszka Buczyńskich, całkowicie zmienił oblicze rodzinnego gospodarstwa, w którym oficjalnym następcą został w 2016 roku.

Nowa działka zmieniła oblicze produkcji mleka

I właśnie zakup 44-arowej działki stworzył nowe możliwości, które wspólnie z rodzicami Sebastian Buczyński wykorzystał szybko i w pełni. Swoje gospodarowanie zaczął bowiem od budowy nowej obory, która została oddana do użytkowania blisko 2 lata temu.

Nowy obiekt to przejazdowy budynek o wymiarach 25x36 metrów z przybudówką (6x12 m), w której zaplanowano pomieszczenia socjalne oraz do schładzania mleka. W części przeznaczonej dla krów laktacyjnych znajduje się 53 legowiska wyłożone wygodnymi materacami piankowymi. Hodowcy zdecydowali się bowiem na utrzymanie zwierząt na posadzce szczelinowej.

Nie mamy słomy, nie mielibyśmy również miejsca na składowanie obornika, stąd taki właśnie system utrzymania zwierząt – argumentował wybór Sebastian Buczyński, wymieniając jako dodatkową zaletę małą pracochłonność systemu.


Rolnicy wybrali posadzkę rusztową, ale z szerszymi belkami

Belki posadzki rusztowej są tutaj szersze niż standardowe, co – jak przyznał młody gospodarz – warte było dodatkowych nakładów, bowiem minimalizują ryzyko powstawania urazów. Uzupełnieniem dbałości hodowcy o zdro...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 23:01