StoryEditorŻywienie krów

Jak żywieniem przygotować krowy do wejścia w nową laktację?

05.09.2022., 14:09h
Jest wiele działań, które możemy podjąć, aby możliwie jak najlepiej przygotować nasze krowy do wejścia w nową laktację. Jednym z nich jest odpowiednie żywienie.

Przed wycieleniem spada pobranie paszy, szczególnie u wieloródek

Na około dwa tygodnie przed porodem dochodzi do normalnego spadku pobrania paszy, który należy do minimum ograniczyć. Spadek ten zdecydowanie częściej obserwuje się u wieloródek oraz krów przekondycjonowanych. Z tego też powodu, w tym okresie bardzo ważna jest bogata we włókno, nisko energetyczna i smakowita dawka, z 50% udziałem suchej masy oraz cząsteczkami o długości od 5 do 7 cm, tak by zachęcić zwierzęta do jedzenia pomimo zachodzących zmian fizjologicznych.

Należy uważać na potas 

Trzeba też pamiętać, że przy zbyt dużym stężeniu potasu w dawce, zwiększa się ryzyko zaburzeń przemiany materii, dlatego też należy wybierać pasze z niską zawartością potasu, aby zminimalizować zapotrzebowanie na sole anionowe. Raz w tygodniu warto przeprowadzać badanie pH moczu, by skontrolować wielkość deficytu kationowo-anionowego (DCAD). Mocz krów w czasie od 48 do 72 godzin po pobraniu paszy powinien mieć pH na poziomie 6,0–6,9. Duże odchylenia w poziomie pH mogą być spowodowane selektywnym pobieraniem paszy lub zakwaszeniem dawki (pH moczu <5,8), co prowadzi do kwasicy. Jej konsekwencją jest obniżone pobranie paszy oraz osłabienie funkcji układu odpornościowego.

Ważne, aby krowy w okresie przejściowym objąć szczególną opieką i regularnie kontrolować ich stan zdrowotny

  • Ważne, aby krowy w okresie przejściowym objąć szczególną opieką i regularnie kontrolować ich stan zdrowotny

Krowy powinny mieć odpowiednią ilośc miejsca przy stole paszowym

Należy także zwrócić uwagę, aby zapewnić większym krowom wystarczająco dużo miejsca. Szerokość stołu paszowego powinna wynosić minimum 76 cm, aby pomimo selektywnego pobierania paszy, jej pobranie nie spadło. W ostatnich 21 dniach nie należy też przestawiać krów, ponieważ zmiana grupy wymusza ponowne dopasowywanie się do hierarchii stada, co jest równoznaczne ze stresem zwierzęcia, jego zwiększoną aktywnością oraz podniesionym poziomem kortyzolu w wyniku reakcji organizmu na stres. Ostatecznie prowadzi to znów do spadku pobrania paszy, przez co zwiększa się deficyt energii i następuje większa mobilizacja tłuszczu zapasowego.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 13:38