StoryEditorŻywienie krów

Jaki powinien być idealny stół paszowy dla krów?

12.08.2022., 14:08h
Jeśli dojarnia jest sercem obory, to stół paszowy jest bez wątpienia jej kręgosłupem. Gdy krowy mają stały, niczym nieograniczony dostęp do stołu paszowego to przeciętnie w ciągu doby pobierają 12 razy dawkę pokarmową po ok. 20 minut na każdy odpas.

Ile miejsca przy stole paszowym powinna mieć krowa?

Przyjmuje się, że na jedną krowę w zależności od fazy laktacji, powinna przypadać następująca długość stołu paszowego: 80 cm – krowy zasuszone, 85–100 cm – krowy w okresie okołowycieleniowym i 70–80 cm dla krów będących w pełnej laktacji.

W oborze krowy jedzą stojąc przednimi nogami ustawionymi równolegle, a nie w rozkroku jak na pastwisku przy jedzeniu trawy. Taka postawa ogranicza maksymalne schylanie głowy, a zwierzęta mają trudności z dosięgnięciem paszy znajdującej się na podłodze. Dlatego też stół paszowy musi być podwyższony o 10–15 cm ponad poziom stania krów. Wtedy bydło może jeść zachowując naturalną niską pozycję głowy, co stymuluje spokojne przyjmowanie paszy i duże wydzielanie śliny, która buforuje pH żwacza.

Czy stół paszowy w centralnej części obory to dobre rozwiązanie?

Najczęściej spotykanym modelem jest stół paszowy usytuowany w centralnej części obory tuż pod świetlikiem kalenicowym, co powoduje, że pasza znajduje się w strefie największego stężenia gazów, a także (co najważniejsze w miesiącach letnich) w strefie najwyższych temperatur. Dlatego część hodowców decyduje się na usytuowanie stołu paszowego na zewnątrz budynku lub w bocznych częściach obory. Dwa boczne stoły paszowe są coraz częściej spotykane w oborach z robotami udojowymi.

Jak najlepiej zamontować przegrody paszowe?

Przegrody paszowe dobrze jest zamontować na murku o wysokości 50–60 cm ponad poziomem posadzki z nachyleniem górnej krawędzi drabiny o 20 stopni w stronę stołu paszowego. Nachylenie to zmniejsza urazy karku i zwiększa zasięg pobierania paszy z szerokości 60 do 80 cm stołu paszowego.

Przegroda poręczowa jest najprostszą przegrodą w postaci kilkucalowej poziomej rury montowanej na słupkach na wysokości 110 cm dla młodzieży i 135 dla krów od poziomu racic z wysunięciem 20–25 cm w stronę stołu paszowego. To najtańsze rozwiązanie nie ogranicza dominacji agresywnych osobników w grupie, a jej montaż powinien umożliwiać regulację wysokości i wysunięcia rury w trakcie eksploatacji obiektu.

Przegroda ze szczeblami ogranicza konkurencję. Z kolei drabiny zatrzaskowe ograniczają konkurencję i pozwalają na czasowe zatrzymanie zwierząt przy stole paszowym w czasie karmienia lub w celu wykonania potrzebnych zabiegów.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 07:20