StoryEditorPorady

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

12.04.2023., 10:04h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

Forum Mleko 2023:  Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu w kontekście żywienia krów?

Pandemiczna przerwa sprawiła, że przez długi czas merytorycznych szkoleń i konferencji nie było. Na szczęście pierwszy kwartał bieżącego roku obfitował w tego typu spotkania, tak więc na bieżąco możemy przekazywać wiedzę, jaką – licznie uczestniczący w nich hodowcy mogli uzyskać od specjalistów z branży, tym samym spełniając prośby naszych Czytelników. O tym, jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu w aspekcie żywienia wysokowydajnych krów, podczas jednego ze swoich wykładów na Forum Mleko przedstawił prof. Zygmunt Maciej Kowalski z UR w Krakowie.

Wydajność stada zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejszym jest żywienie. Jeśli mamy zdrowe krowy, z dobrym rozrodem, to prawdopodobnie są one dobrze żywione. Te czynniki wzajemnie się bowiem przeplatają w sposób absolutnie jednoznaczny. Ale… w tej kwestii jest jednak sporo wątpliwości – podkreśla prof. Kowalski.

Uwzględniając potencjał genetyczny, utrzymujemy coraz bardziej wydajne krowy. Prowadzimy już ocenę genomową, która bardzo...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 19:33