StoryEditorPorady

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

12.04.2023., 10:04h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

Forum Mleko 2023:  Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu w kontekście żywienia krów?

Pandemiczna przerwa sprawiła, że przez długi czas merytorycznych szkoleń i konferencji nie było. Na szczęście pierwszy kwartał bieżącego roku obfitował w tego typu spotkania, tak więc na bieżąco możemy przekazywać wiedzę, jaką – licznie uczestniczący w nich hodowcy mogli uzyskać od specjalistów z branży, tym samym spełniając prośby naszych Czytelników. O tym, jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu w aspekcie żywienia wysokowydajnych krów, podczas jednego ze swoich wykładów na Forum Mleko przedstawił prof. Zygmunt Maciej Kowalski z UR w Krakowie.

Wydajność stada zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejszym jest żywienie. Jeśli mamy zdrowe krowy, z dobrym rozrodem, to prawdopodobnie są one dobrze żywione. Te czynniki wzajemnie się bowiem przeplatają w sposób absolutnie jednoznaczny. Ale… w tej kwestii jest jednak sporo wątpliwości – podkreśla prof. Kowalski.

Uwzględniając potencjał genetyczny, utrzymujemy coraz bardziej wydajne krowy. Prowadzimy już ocenę genomową, która bardzo...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 21:01