StoryEditorPorady

Jakie są zalety utrzymywania krów na głębokiej ściółce?

31.12.2020., 12:12h
Jacek Dybowski gospodarstwo mleczne prowadzi od 30 lat. Początkowo utrzymywał krowy w oborze uwięziowej z lat 50. W 2009 roku gospodarz – mając zaledwie 10 krów mlecznych – wybudował nową oborę. Zdecydował się na obiekt wolnostanowiskowy na głębokiej ściółce, który – zdaniem hodowcy – jest najlepszym rozwiązaniem zapewniającym komfort zwierzętom.

Głęboka ściółka najlepsza dla krów

W starej oborze krowy były uwiązane, ale utrzymywane na głębokiej ściółce ze słomy. Już wtedy przekonałem się, że głęboka ściółka jest najzdrowszym rozwiązaniem dla krów. W nowym budynku postanowiłem jeszcze bardziej zadbać o wygodę zwierząt stosując system bezuwięziowy. Krowy czują się tam bardzo dobrze. Gdzie chcą tam leżą i nie są ograniczane stanowiskami ani legowiskami. Dzięki temu rozwiązaniu praktycznie nie mam problemów zdrowotnych z kończynami krów. W wolnostanowiskowej oborze krowy kiedy chcą podchodzą do stołu paszowego, na którym mają zapewniony stały dostęp do pasz objętościowych. Jedyną wadą obory na ściółce jest zapewnienie odpowiedniej ilości słomy, ale przy niedużym stadzie nie mam problemów – mówi Jacek Dybowski.

Dopłaty za dobrostan

Hodowca złożył wniosek o dopłaty za dobrostan zwierząt.

Gdy projektowałem oborę, była przewidziana na 28 krów mlecznych. Teraz wprowadzony został program, w ramach którego przydzielane jest dofinansowanie do dobrostanu zwierząt, z którego postanowiłem skorzystać. Podczas wypełniania wniosku o wsparcie okazało się, że w bu...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:44