StoryEditorChoroby krów

Jałówki też chorują na mastitis

29.09.2022., 08:09h
Jałówki stają się wrażliwe na patogeny powodujące mastitis w momencie, gdy ich gruczoł mlekowy uaktywnia się wydzielniczo, co następuje zwykle między 6. a 8. miesiącem życia. Do zakażenia drobnoustrojami dochodzić może jednak już zdecydowanie wcześniej.

Za zapaleniami wymienia u jałówek stoją gronkowce

Stany zapalne wymienia u jałówek w większości wywoływane są przez gronkowce koagulozo-ujemne oraz gronkowca złocistego. W zaatakowanych ćwiartkach dochodzi do zahamowania rozwoju tkanki wydzielniczej (odpowiedzialnej za produkcję mleka), która najintensywniej rozwija się w okresie dojrzewania płciowego i ciąży.

Jak młode jałówki mogą zakazić się mastitis?

Źródłem zakażenia może być wzajemnie obsysanie się cieliczek przebywających w jednym kojcu. Po napojeniu, u młodych cieliczek przez około 20 minut trwa jeszcze odruch ssania. Jeżeli podajemy mleko bezpośrednio z wiadra bez smoczka, to odruch ssania nie jest zaspokojony i cieliczki zaczynają się wzajemnie obsysać. Bakterie przechodzą wtedy ze śluzawicy na niewykształcone jeszcze wymię i w najlepszym dla nich momencie atakują. W ten właśnie sposób dochodzi do zapalenia wymion u wysoko cielnych jałówek. Warto więc zwrócić uwagę, by podawać mleko zawsze z wiaderka ze smoczkiem lub po odpojeniu izolować od siebie cieliczki do czasu, aż odruch ssania ustanie.

Odpowiednio przygotowane do pierwszej laktacji wymię odpłaci nam zdrowiem w kolejnych latach użytkowania. W przeciwnym razie i skrajnym przypadku, pierwsza laktacja jałówki może okazać się jej ostatnią

  • Odpowiednio przygotowane do pierwszej laktacji wymię odpłaci nam zdrowiem w kolejnych latach użytkowania. W przeciwnym razie i skrajnym przypadku, pierwsza laktacja jałówki może okazać się jej ostatnią

Zadbaj o czystość legowisk jałowic i zbilansowanie żywienie

Innym źródłem zakażenia może być zbyt duża ilość obornika w kojcu, gdzie przebywają cielęta oraz starsze jałówki. Legowisko jest bowiem główną przyczyną zakażenia drobnoustrojami środowiskowymi, takimi jak E. Coli czy paciorkowce. Warto zatem zadbać o odpowiednio higieniczne, suche i czyste legowisko, jak również zbilansowane żywienie i unikanie stresu u jałówek w okresie okołoporodowym. Jednym z podstawowych warunków profilaktyki zapaleń gruczołu mlekowego jest podawanie odpowiednich mieszanek mineralno-witaminowych zawierających naturalne antyoksydanty, takie jak: witamina A, β-karoten, selen i cynk. Wielu lekarzy weterynarii zaleca podawanie jałówkom antybiotyków takich, jak podczas leczenia w zasuszeniu. Badania wykazały bowiem, że cieliczki, które otrzymały antybiotyk, w porównaniu do tzw. grupy kontrolnej, która go nie otrzymywała, miały niższą liczbę komórek somatycznych w mleku we wczesnej laktacji oraz o około 10% wyższą wydajność.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 105. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:53