StoryEditorZdrowie krów

Kojarzenie spokrewnionych ze sobą zwierząt odbije się na mleczności

28.08.2022., 15:08h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Kojarzenie zwierząt w pokrewieństwie może prowadzić do spadku wydajności mlecznej przez cały okres użytkowania krowy. Dodatkowo, wzrasta prawdopodobieństwo ujawnienia się niepożądanych cech.

Jak wysoki inbred wpływa na wydajność mleczną krów?

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen sprawdzili, jak różny stopień spokrewnienia wpływa na wydajność mleczną w następnym pokoleniu. W tym celu przeanalizowali dane genetyczne blisko 40 tysięcy krów rasy hf, po pierwszej laktacji. Na podstawie danych rodowodowych obliczyli współczynniki inbredu i następnie analizowali czy liczba i długość segmentów dziedziczonych ze strony matki i ojca mają negatywny wpływ i wywołują depresję inbredową. Na końcu badacze podzielili wartość inbredu na: identyczny materiał genetyczny, pierwszy raz łączący się w potomstwie oraz identyczny materiał genetyczny, który wystąpił już przynajmniej u jednego przodka. I cóż się okazało? Otóż, wydajność mleczna krów zinbredowanych spada, im więcej identycznych fragmentów DNA dziedziczy krowa po swoich rodzicach. Naukowcy udowodnili, że krowa, która ma więcej niż 1% identycznych fragmentów DNA produkuje 36,5 kg mleka mniej w 305-dniowej laktacji. Ponadto wykazano, że spadek wydajności jest podwójnie silny, jeżeli identyczna pula genetyczna spotkała się pierwszy raz od strony ojca i matki.

Największe problemy z inbredem w USA

Największe bodaj problemy ze spokrewnieniem mają jednak amerykańscy hodowcy, dla których również oszacowano straty, jakie niesie za sobą zwiększenie inbredu w stadzie o 1%. Należą do nich:

  • skrócenie życiowej produkcji krów o 13 dni,
  • spadek życiowej produkcji mleka o 360 kg,
  • spadek życiowej produkcji białka o 11 kg,
  • spadek życiowej produkcji tłuszczu o 13 kg,
  • podwyższenie wieku pierwszego wycielenia
  • wydłużenie okresu międzywycieleniowego.

Tak więc, podczas doboru buhaja rozpłodowego, szczególnie w przypadku rasy hf, u której występuje dość wąska pula genowa, należy zwracać uwagę na inbred. Dobierając pary do rozrodu należy zawsze kontrolować poziom spokrewnienia (w czym skutecznie pomagają programy komputerowe), dzięki temu unikniemy depresji inbredowej i jej negatywnych skutków: zmniejszonej wydajności, płodności i odporności na choroby.

  • Wydajność mleczna krów zinbredowanych spada, im więcej identycznych fragmentów DNA dziedziczy krowa od swoich rodziców

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:42