StoryEditorWystawa bydła

Krowy i jałówki nagrodzone w Płońsku po raz 20

26.06.2019., 20:06h
15 i 16 czerwca w Płońsku odbyły się największe na Mazowszu i jedne z największych w kraju targi rolnicze Mazowieckie Dni Rolnictwa. Jubileuszowa – dwudziesta edycja tej imprezy została połączona, wzorem lat ubiegłych, z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem targów był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a miejscem MODR Poświętne w Płońsku.

Kilkuset wystawców i tysiące odwiedzający na XX Mazowieckich Dniach Rolnictwa

Na terenie wystawienniczym kilkuset wystawców prezentowało swoje ekspozycje – od kwiatów i roślin ozdobnych, poprzez regionalne produkty kulinarne, po wielkie ciągniki rolnicze i kombajny. Jubileuszowa wystawa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, którzy w kilkutysięcznej grupie przez dwa dni zwiedzili wszystkie stoiska. Tegoroczne dni rolnictwa i wystawa zwierząt miała charakter wystawy wojewódzkiej i wpisywała się w obchody jubileuszu dwudziestolecia istnienia Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Poświętnem.

O tytuł najlepszej walczyły krowy z 9 powiatów

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa zwierząt, wśród nich bydła mlecznego. Na tegorocznej wystawie swoje sztuki prezentowali hodowcy z 9 powiatów woj. mazowieckiego: ciechanowskiego, makowskiego, mławskiego, płockiego, przasnyskiego, płońskiego, sierpeckiego i siedleckiego. Zaprezentowali oni łącznie 69 sztuk dorosłych: 32 krowy, 37 jałowic oraz 9 cieliczek. Przypomnijmy, że na terenie woj. mazowieckiego pod oceną znajduje się ponad 150 tys. krów pochodzących z ponad 3900 obór. Przeciętna mazowiecka obora liczy 38 sztuk, a przeciętna wydajność ocenianej krowy 8298 kg mleka. 

Oceny prezentowanych zwierząt dokonał Roman Janiszewki – sędzia z PFHBiPM, a asystował mu Jarosław Walczak.


Uczestnicy konkursu młodego hodowcy
  • Uczestnicy konkursu młodego hodowcy

Krowy mleczne

Jako pierwsze na ringu pojawiły się krowy w III i dalszych laktacjach – łącznie 5 sztuk.

Czempionem w tej kategorii została Ważka 14, pochodząca z gospodarstwa Dariusza Nasiłowskiego z miejscowości Skwierczyn Dwór. Wiceczempionką zaś Zuzka 2, pochodząca z gospodarstwa Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż.
Następnie na ringu pojawiło się 9 krów w II laktacji. Tytuł czempiona w tej kategorii trafił ponownie do Dariusza Nasiłowskiego, zdobyła go Łania 9. W tej kategorii przyznano dwa tytuły wiceczempionek, tytuł pierwszej zdobyła Mięka 11 należąca do Andrzeja Soliwodzkiego z miejscowości Mchówko, a drugi Donica należąca do Ewy Zalewskiej.
Kolejną, liczącą 11 sztuk, grupę ocenianych zwierząt stanowiły pierwiastki. W tej kategorii tytuł czempionki zdobyła Kurt 1 należąca do Tadeusza Stelęgowskiego z miejscowości Łęg Probostwo. I wiceczempionką została ESKA 3 należąca do Grzegorza Załęskiego z miejscowości Pomaski Małe, zaś II została Cera 59 z gospodarstwa Andrzeja Jeznach z Helenowa Nowego.
Po krowach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmian czarno- i czerwono-białych na ringu pojawiły się krowy rasy simentalskiej. W tej kategorii oceniono 5 krów. W trakcie prac sędziego kilka słów o tej rasie powiedział prof. Tomasz Sakowski z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu. Tytuł czempiona w rasie simental zdobyła Ronja – krowa w 8 laktacji należąca do Janusza Więcława z Kluczewa, zaś tytuł wiceczempionki trafił do jego brata Zenona Więcława z miejscowości Arcelin.


Tytuł superczempiona w kategorii krowy zdobyła Ważka – krowa w III laktacji należąca do Dariusza Nasiłowskiego
  • Tytuł superczempiona w kategorii krowy zdobyła Ważka – krowa w III laktacji należąca do Dariusza Nasiłowskiego
Tradycyjnie już po przyznaniu wszystkich tytułów czempiona w kategorii krów, sędzia dokonał wyboru superczempiona tej kategorii. Tytuł ten zdobyła sztuka o nr. katalogowym 122 – Ważka, należąca do Dariusza Nasiłowskiego. Zdaniem sędziego, o wyborze tej sztuki zdecydowało wysoko położone, doskonale zawieszone wymię, bardzo dobrze zaznaczony charakter mleczny, doskonale ustawione nogi. Zdaniem sędziego jest ona kompletną krową jak na swój wiek (3 laktacja). 

Jałówki i cieliczki

Po wycenie krów na ringu pojawiły się jałowice. Jako pierwsze cielne rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno- i czerwono-białej. W wyniku pracy sędziego tytuł czempiona zdobyła Perełka 2 z gospodarstwa Łukasza Majkowskiego z miejscowości Jarzyły. Tytuł wiceczempiona zdobyła Baśka 18, należąca do Krzysztofa Teklińskiego.
Kolejną ocenianą grupą były jałowice w wieku 12–17 miesięcy tej samej rasy. W tej kategorii tytuł czempiona zdobyła Szymka7 pochodząca z gospodarstwa Andrzeja Jeznach z Helenowa Nowego. W tej grupie przyznano również dwa równorzędne tytuły wiceczempionek, pierwszy zdobyła Ulubiona, pochodząca z gospodarstwa Tadeusza Stelęgowskiego z Kudelczyna, drugi Splendorka z gospodarstwa Janusza Matyjasika z miejscowości Papierny Borek.
Trzecią ocenianą grupą były jałowice rasy simental. W tej grupie tytuł czempiona zdobyła jałówka Bambi, pochodząca z gospodarstwa Ireneusza Goździewskiego z Golan, zaś tytuł wiceczempionki zdobyła Lenzi, należąca do Zenona Więcława z miejscowości Arcelin.


Tytuł superczempiona w kategorii jałówek zdobyła Szymka7 należąca do Andrzeja Jeznach
  • Tytuł superczempiona w kategorii jałówek zdobyła Szymka7 należąca do Andrzeja Jeznach
Również w tej grupie spośród 3 sztuk, wybrano superczempionkę wystawy. Została nią jałówka o nr. katalogowym 22 – Szymka7 należąca do Andrzeja Jeznach. Sędzia przyznał, że dokonał trudnego wyboru ponieważ wszystkie czempionki są pięknymi sztukami i o zwycięstwie zdecydowały szczegóły.

„Konkurs Młodego Hodowcy”

Kolejnym punktem wydarzeń na ringu był „Konkurs Młodego Hodowcy”, w którym udział wzięło dziewięcioro dzieci. Najmłodsze pokolenie hodowców w sposób profesjonalny oprowadzało zwierzęta po ringu. Sędzia zawodów, po wnikliwej ocenie i rozmowach z hodowcami, postanowił wszystkim uczestnikom przyznać równoznaczny tytuł. Najmłodszym uczestnikiem był 3-letni Antoni Grabowski.

Na zakończenie na ringu w ramach dodatkowej atrakcji dla widzów zaprezentowano krowy ras: jersey oraz białogrzbieta.

Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 21:16