StoryEditorPorady

Krowy mieszańcowe mogą dorównywać wydajnością hf-om

23.01.2022., 14:01h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Populacja krów rasy hf dominuje w większości mlecznych ferm na całym świecie. Jednak te wyhodowane w jednym kierunku, wysokowydajne zwierzęta są bardzo wymagające i wrażliwe na wszelkie błędy.

Mieszańce dorównują czystorasowym HF-om

Hodowcy oczekują krów wytrzymałych, długowiecznych, płodnych i oczywiście wydajnych. Naukowcy z USA porównali więc krowy mieszańcowe z 8 gospodarstw o bardzo wysokiej wydajności. Były to mieszańce rasy montbeliarde x hf; szwedzkiego bydła czerwonego x hf oraz czystorasowe hf-y jako grupa kontrolna.
We wszystkich trzech grupach wiek pierwszego wycielenia wynosił nieco poniżej 24 miesięcy. W porównaniu z grupą holsztynów wydajność w grupie krzyżówek szwedzkiego bydła czerwonego z hf-em była niższa o 433 kg. Mieszańce miały wyraźnie wyższe zawartości tłuszczu i białka w mleku oraz niższy wskaźnik martwych porodów u pierwiastek.
Tak więc wyniki badania pokazały, że co najmniej krzyżówka montbeliarde x hf dorównuje holsztynom pod względem wydajności mlecznej i składników mleka. I co ciekawe, odsetek martwych porodów był u krów czystej rasy hf dwukrotnie wyższy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Źródło: Hazel
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 03/2022 na str. 46. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 20:02