StoryEditorRozród krów

Krowy zasuszone w ruchu łatwiej się cielą

05.05.2019., 09:05h
Choć wielu hodowców bydła mlecznego dysponuje oborami uwięziowymi, to, jak podkreślił Stanisław Aleksandrzak, warto wypuścić z obory na okres letni chociaż krowy zasuszone i jałówki wysoko cielne. Nie jest to tak bardzo problemowe, bo przy stadzie liczącym od 20 do 30 krów, tak jak w przypadku rozmówcy, takie rozwiązanie dotyczy kilku sztuk. Obecnie rolnik posiada 2 krowy zasuszone i 3 jałówki wysoko cielne.

Chodząc po pastwisku dłużej żyją

Gdy chodzą, to dłużej żyją, bo mają zdrowsze nogi, korzystają też ze świeżego powietrza i słońca, a słońce to witamina D. Niekwestionowany jest również pozytywny wpływ ruchu na łatwiejsze wycielenia, gdy chodzą cielą się same, bez żadnej pomocy człowieka. Już w maju nasze wysoko cielne sztuki wyjdą na pastwisko, a na noc będą wracać do wiaty. Nie tyle zależy nam, by jadły na pastwisku, ale żeby chodziły – oznajmił Stanisław Aleksandrzak, w którego gospodarstwie gościliśmy pod koniec kwietnia br.


Lucerna na białko, strukturę i suszę

W żywieniu krów dominują takie pasze jak kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka, głównie sporządzana z lucerny. Z łąk trwałych rolnik stara się zebrać siano, przydatne w żywieniu cieląt oraz krów zasuszonych. Z pasz treściwych podaje śruty zbożowe uzupełnione koncentratem białkowym z Sano.
Stosuje również dwa rodzaje dodatków mineralno-witaminowych. Krowy, które produkują więcej mleka dostają zwiększone dawki minerałów i witamin, gdyż z każdym litrem białego surowca z organizmu ubywa określona ilość tych ważnych składników i trzeba je uzupełniać....
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:27