Prezes OSM Końskie Wiesław StępieńAndrzej Rutkowski
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

150% wartości udziałów trafi do dostawców OSM Końskie

09.04.2024., 14:30h
Miliony złotych za udziały w spółdzielni otrzymują rolnicy z OSM Końskie. Aż 150% wartości udziałów w OSM trafi do każdego z 5000 koneckich spółdzielców dzięki przejęciu mleczarni przez Grupę Polmlek. Nie ma znaczenia czy rolnik nadal dostarcza mleko do zakładu, ważne, że jest członkiem spółdzielni. W pierwszej transzy hodowcom wypłacono ponad 16 mln złotych.

Spółdzielcy otrzymają 100% udziałów i 50% dywidendy

Aktywnych członków mamy 1500, którzy przez ostatnie lata dostarczali i nadal dostarczają najwyższej jakości mleko do zakładu w Końskich. To im w pierwszej kolejności wypłacamy udziały. Korzystna cena, jaką za spółdzielczy majątek uzyskaliśmy od Polmleku pozwala wypłacić rolnikom 100% udziałów oraz dywidendę w wysokości 50%, czyli razem 150%, po opłaceniu podatku jest to ok. 141% na rękę. Oczywiście pieniądze mamy dla wszystkich, ale dzielimy wypłaty na transze, bo wymaga to przygotowania olbrzymiej ilości stosownych dokumentów – powiedział prezes OSM Końskie Wiesław Stępień.

Mleczarnia w Końskich od października 2023 roku jest własnością Grupy Polmlek

Na mocy umowy zarządu OSM Końskie z Polmlekiem rolnicy będący członkami spółdzielni otrzymują nie 100 a 150% wartości swoich udziałów w spółdzielni. To dowodzi, że właściciele Grupy Polmlek wiążą poważne plany rozwojowe zarówno z zakładem w Końskich, jak i samymi dostawcami mleka.

image
Wiesław Stępień
FOTO: Andrzej Rutkowski

Najważniejsze jest to, że rolnicy odzyskali swoje udziały i to z nawiązką oraz, że produkcja w zakładzie nie tylko została utrzymana, ale cały czas jest powiększana i pracownicy mają zapewnione miejsca pracy. Nowi właściciele wiążą z zakładem w Końskich plany inwestycyjne, co zwiększy możliwości przerobu mleka w koneckiej mleczarni. Co więcej, cena mleka w skupie wypłacana przez Polmlek jest znacznie wyższa niż ta, którą mogliśmy wypłacić działając samodzielnie jako OSM Końskie. Od razu po przejęciu była to różnica 50–60 groszy na litrze. Początek poprzedniego roku był bardzo trudny dla takich spółdzielni jak nasza i przejęcie przez Polmlek było nie tylko ratunkiem, lecz także zapewnieniem jak najlepszych warunków dla rolników oraz pracowników. Bo ofert było więcej, ale Polmleku była najlepsza – dodał prezes Wiesław Stępień.

Rolnicy otrzymali korzystne propozycje współpracy i sprzedaży mleka do Polmleku

Najwięksi rolnicy otrzymali nawet po ok. 100–150 tys. złotych. 50% wartości udziałów ekstra dla rolników pokazuje, że przejęcie spółdzielni przez podmiot prywatny może być bardzo korzystną formą konsolidowania branży.

Gospodarstwa naszych dostawców są w większości niewielkie. W strukturze spółdzielczego giganta, waga ich udziałów stałaby się niewiele znacząca – można powiedzieć rozpłynęłyby się, co do ich znaczenia i wartości a i wyjście z takiej dużej spółdzielni i odzyskanie pieniędzy za udziały jest znacznie trudniejsze. Właściciele Polmleku nie tylko dotrzymali słowa, jeśli chodzi o wypłatę 150% wartości udziałów naszym rolnikom, ale także wywiązują się ze współpracy z hodowcami, jeśli chodzi o skup i odbiór mleka – powiedział prezes Wiesław Stępień.

Wszyscy koneccy rolnicy wskazani przez OSM, otrzymali propozycję współpracy i sprzedaży mleka do Polmleku. Nawet najmniejsi hodowcy nadal dostarczają mleko do zakładu i rozwijają hodowlę w oparciu o korzystne umowy zaproponowane przez Polmlek.

Grupa Polmlek zwiększa w Końskich produkcję flagowych wyrobów, jak mleko koneckie świeże, UHT, kefir konecki i maślanki – sprzedaż tych produktów na lokalnym rynku jest rozwijana w odświeżonej szacie graficznej. W Końskich powstają także wyroby mleczarskie pod marką Polmleku, znane w sieciach sklepów w całej Polsce. W zakładzie trwają prace nad poprawą efektywności produkcji, wdrożono międzynarodowe systemy kontroli jakości, które otworzyły koneckim wyrobom nowe rynki zbytu, w tym możliwość sprzedaży do sieci sklepów w całej Europie.

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 04:08