Znaczący wpływ na ceny mleka i konkurencyjność unijnych mleczarni ma fakt, że w wielu regionach świata nastąpił sezonowy wzrost produkcji mleka surowego.freepik
StoryEditorAnalizy rynkowe

Co czeka mleczarnie w tych trudnych warunkach na rynku?

19.06.2023., 15:00h
W znacznej części mleczarni czerwiec będzie kolejnym miesiącem, w którym rolnicy otrzymają mniej pieniędzy za wyprodukowane mleko.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest obecna sytuacja na europejskim i światowym rynku mleka?
  • Czy ceny mleka w skupie będą jeszcze spadać?
  • Czy sytuacja na rynku mleka może ulec poprawie?

Przetwórstwo w nowych, trudniejszych warunkach

Dynamika, z jaką dochodzi do obniżek, jest jednak wolniejsza niż w ubiegłych miesiącach. Z dwoma wyjątkami, wśród najistotniejszych podmiotów na rynku wynosiły one w większości około 10 groszy. Część firm postanowiła w ogóle nie obniżać cen. Dotyczy to w jednak tylko podmiotów zajmujących się produkcją tak zwanej galanterii mleczarskiej.

Zjawisko to postępuje właściwie w większości państw unijnych. Ostatnie dostępne dane przedstawione przez unijne Obserwatorium Rynku Mleka dotyczą kwietnia i wskazują na spadek cen wynoszący 3,1%. Cofając się do poprzednich miesięcy, w marcu wynosił on 5,5%, a w lutym i styczniu 4,3%. Średnia cena w krajach unijnych w kwietniu 2023 r. wynosiła 48,83 eurocenty/l, czyli 2,21 zł. W Polsce w tym okresie było to 2,16 zł i kwota jest bliska tej, którą rolnicy otrzymywali przed rokiem. Różnica wynosi zaledwie 1,6%.

Ceny serów dojrzewających nieustannie spadają,...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 07:22