Prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska z laureatkami Olimpiady od lewej: Kinga Koza, Anna Bugajniak i Anna BuryTomasz Ślęzak
StoryEditorOlimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie

Indeksy dla najlepszych w Olimpiadzie Wiedzy o Mleku

13.04.2024., 11:00h
Prawdopodobnie to jedna z najbardziej złożonych olimpiad tematycznych w kraju. XLVI Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie trwała trzy dni, podczas których grono naukowców gruntownie sprawdziło wiedzę praktyczną i teoretyczną w tym zakresie. Organizatorem olipmpiady jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny w Warszawie, który przeprowadził ją przy ścisłej współpracy z Wydziałem Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Intelektualny wielobój dla szkół średnich z wiedzy o mleku

Olimpiada odbyła się w dniach 13–15 marca br. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie. Udział w niej wzięło 12 szkół średnich, które posiadają kierunki kształcące uczniów w zawodzie: technik technologii żywności i technik przetwórstwa mleczarskiego.

Olimpiada bowiem przypominała intelektualny wielobój i składała się z wielu części. Pierwszy etap stanowił test pisemny, kolejny praktyczny, a ostatni finałowy był ustny, kiedy to uczniowie odpowiadali losując pytania przed komisją złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ostatni etap składał się także z trzech rund. Pytania obejmowały tematykę surowców i materiałów pomocniczych oraz mikrobiologię i analitykę mleczarską, technologię mleczarską oraz aparaturę przemysłu mleczarskiego i przepisy BHP.

image
Najlepszej dziesiątce uczestniczek Olimpiady zostały wręczone indeksy na kierunki realizowane na Wydziale Nauki o Żywności olsztyńskiego Uniwersytetu
FOTO: Tomasz Ślęzak

Wyzwanie w konkursie stanowi fakt, że pytania dotyczą wielu zakresów wiedzy: mikrobiologia, technologia, prawo oraz technika mleczarska. Są to elementy wiedzy potrzebne do tego, aby w przyszłości można było się stać dobrym pracownikiem mleczarni. Sporo osób, które kończyło Olimpiadę w przeszłości znalazło pracę w zakładach mleczarskich.

Uczniowie są przygotowywani przez nauczycieli. Pewne zagadnienia są omawiane na przedmiotach jednak w nie tak dużym zakresie jak my je sprawdzamy.

Przygotowywania do Olimpiady to indywidualna praca nauczycieli i trzeba im oddać podziw za pracę z młodzieżą. Są pasjonatami, którzy odpowiednio ich przygotowali do Olimpiady – mówi dr hab. inż. Fabian Dajnowiec, kierownik Katedry Inżynierii i Aparatury Procesowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.

Pierwszych dziesięciu uczestników, którzy zdobywają największą ilość punktów otrzymuje indeksy olsztyńskiej uczelni i mogą wybrać kierunek studiów na Wydziale Nauki o Żywności.

Rywalizacja była zacięta

Podczas Olimpiady prowadzono klasyfikację indywidualną i drużynową. Drużynowo więc najniższe miejsce na podium przypadło Zespołowi Szkół nr 3 w Rypinie, który wyprzedził Zespół Szkół nr 3 we Włoszczowie. Najlepszy zaś okazał się Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego w Łowiczu.

Rywalizacja w klasyfikacji indywidualnej była bardzo zacięta. W czołowej 11 znalazły się wyłącznie uczennice. Olimpiadę wygrała Kinga Koza, która wyprzedziła Annę Bugajniak z Zespołu Szkół nr 3 we Włoszczowie i Annę Bury. Uczestniczki, które zajęły pierwsze i trzecie miejsce są uczennicami, które reprezentowały ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu.

Materiału do opanowania było dużo. Nauczenie się na Olimpiadę wymagało mnóstwo czasu i wysiłku. Wiele kwestii pamiętałam z zajęć, w jakich uczestniczyłam. Chodzę do 4 klasy technologii żywności. Nie wiem czy będę pracować w mleczarstwie. Muszę jeszcze przemyśleć, gdzie podejmę studia. Zapewniony indeks na Uniwersytecie w Olsztynie daje pewien komfort i spokój. Będę brać go pod uwagę planując dalszą ścieżkę nauki – powiedziała nam zwyciężczyni XLVI Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie.

image
Prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska z laureatkami Olimpiady od lewej: Kinga Koza, Anna Bugajniak i Anna Bury
FOTO: Tomasz Ślęzak

Puchar najlepszej szkole ufundował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Za pierwsze trzy miejsca szkołom ufundował je także KZSM. Nagrody indywidualne laureatkom wręczała Iwona Grzybowska – prezes zarządu OSM Łowicz.

Jestem absolwentką szkoły w Kutnie i także uczelni w Olsztynie. 25 lat temu brałam udział w tej Olimpiadzie, gdzie zajęłam nieszczęsne 11 miejsce. Stwierdziłam, że się nie poddam. Dostałam się na studia w Olsztynie, po których rozpoczęłam pracę w mleczarstwie. Dziś pełnię funkcję prezesa zarządu jednej z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Marzenia się spełniają a młodzieży życzę determinacji w realizacji własnych wizji – mówiła prezes Grzybowska.

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2024 16:04