Arsen Didur - dyrektor wykonawczy Związku Mleczarskiego UkrainyZwiązek Mleczarstwa Ukrainy
StoryEditorOgólnoukraińska Konferencja Biznes Mleczarski 2023 w Kijowie

Ukraińskie mleczarnie bardzo liczą na przystąpienie do UE i dotacje na modernizację

22.12.2023., 15:10h
Trudno wyobrazić sobie konferencję mleczarską, która odbywa się w trakcie wojny. Jednak, jak się okazuje, jest to możliwe. Po raz drugi w takich warunkach ukraiński sektor mleczarski spotkał się podczas już XV Ogólnoukraińskiej Konferencji Biznes Mleczarski w Kijowie.

Ukraińskie mleczarstwo coraz bliżej Unii Europejskiej

Uczestnikami byli głównie przedstawiciele zakładów mleczarskich i firmy obsługujące sektor w Ukrainie, w tym polska Alima Bis ze Środy Wielkopolskiej. Pojawili się również tacy przedstawiciele administracji, jak otwierający wydarzenie Mykoła Solski, minister polityki rolnej czy Nadia Bigun, wiceminister gospodarki Ukrainy. Śledząc losy wydarzenia, po raz pierwszy udział wzięli goście zagraniczni.

Byli nimi przede wszystkim Alexander Anton, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA) i Jerzy Plewa, ekspert grupy Team Europe, były szef Dyrekcji Generalnej UE ds. Rolnictwa. Jest to dość symptomatyczne, ponieważ wątki mówiące o ukierunkowywaniu ukraińskiego sektora mleczarskiego na akcesję do Unii Europejskiej przewijały się podczas wystąpień większości prelegentów. Wydaje się również, że wszyscy z nich byli zgodni, że jest to kierunek, który daje ukraińskiemu sektorowi mleczarskiemu szanse na rozwój. Świadczy o tym chociażby ilość zakładów mleczarskich, jakie uprawnione są do eksportu na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie taką możliwość posiada 55 zakładów pr...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:15