Od prawej: Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita oraz Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw StrategicznychKrzysztof Wróblewski
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Zakład w Baranowie od 14 lat należy do Mlekovity. Skup mleka zwiększył się 4-krotnie

14.10.2023., 14:00h
Grupa Mlekovita świętowała w poniedziałek 25 września br. 14. rocznicę włączenia mleczarni w Baranowie koło Ostrołęki do swoich struktur. Uroczystość była także okazją do podpisania umowy z Michałem Kuczmierowskim, prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, na dostawę produktów mleczarskich.

Baranowo – czternaście lat w strukturach Mlekovity

To kraina mlekiem płynąca, bo w tym powiecie mamy najwięcej krów w Polsce – podkreślił Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, rozpoczynając spotkanie. – Choć sytuacja jest trudna, to Mlekovita rośnie w siłę. Zwiększa się skup i produkcja mleka. Na terenie Baranowa mamy dwa zakłady. Czternaście lat temu nastąpiła konsolidacja. Jeden z tych zakładów z Baranowa połączył się z Mlekovitą. To nie był czas tracony, w tym czasie zbudowaliśmy nową twarożkarnię, która produkuje kilkadziesiąt tysięcy ton twarogów rocznie, ponadto sery twarde dojrzewające – około 30 ton dziennie – produkowane w nowej hali oraz oczywiście sery pleśniowe, które produkowane są w zakładzie kupionym w całości od kontrahenta niemieckiego. 14 lat temu skupowaliśmy cztery razy mniej mleka niż dzisiaj. Zdolności przetwórcze wzrosły do ponad 1 mln l dziennie. Naszym celem jest wzrost skupu z tego terenu do 1,5 mln l dziennie. Tutaj są doskonałe, naturalne warunki do produkcji mleka.

Jak podkreślał Dariusz Sapiński, krowy w regionie Baranowa i Ostrołęki przebywają na pastwiskach przez pięć miesięcy, co jest ewenementem nie tylko w skali Polski. Inna jest jakość i skład takiego mleka, które jest motorem napędowym dla tego regionu.

Dzięki temu wygrywamy z konkurencją nie tylko ceną, ale przede wszystkim smakiem i jakością – mówił Dariusz Sapiński. – To dzięki rolnikom, którzy w naszej branży są najważniejsi.

Dodał, że bardzo cieszy się z tego, że rolnicy nie rezygnują z produkcji mleka. Świadczy o tym rosnąca dynamika skupu mleka. Aby to osiągnąć, spółdzielnia mleczarska musi przede wszystkim zapewnić opłacalne ceny skupu. Jest to bardzo trudne, ponieważ na rynku detalicznym obowiązują wysokie marże handlowców. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem było obniżenie przez rząd VAT-u na żywność.

Pod tym względem państwo zachowuje się znakomicie. Dzięki temu nabiał może być tani i powszechnie dostępny – mówił Dariusz Sapiński. – Martwię się, co będzie dalej – dodał.

Zdaniem prezesa Grupy Mlekovita, równie istotne jest obniżanie kosztów przetwarzania przy jednoczesnej koncentracji produkcji i konsolidacji mniejszych zakładów mleczarskich. Jak dodał, kryzys energetyczny pokazał jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne.

Każdy zakład ma mieć własne źródło energii - i to zielonej – mówił Sapiński. – Nawet jeśli elektrownia Ostrołęka nie będzie pracować, zakład w Baranowie sobie poradzi.

Grupa Mlekovita szansę widzi w biogazowniach, które mogą powstawać przy zakładach przetwórczych, ale i w każdej wsi. Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień, na to potrzeba czasu. Dariusz Sapiński chwalił także pracowników zakładu w Baranowie, którzy są bardzo dobrze zmotywowani do pracy, zależy im na zwiększaniu efektywności i innowacyjności.

Michał Kuczmierowski, mówiąc o zadaniach RARS, zaznaczył, że agencja współpracuje przede wszystkim z polskimi producentami żywności i polskimi rolnikami, bo w sytuacji kryzysowej tylko na nich można liczyć.

Walorem Mlekovity i całej branży są produkty wysokiej jakości, dzięki temu są doceniane za granicą. Wielokrotnie w różnych miejscach świata spotykałem nasz nabiał. Nawet we wschodniej Ukrainie, kilka kilometrów od linii frontu, znalazłem niewielki sklep, w którym półki wypełnione były Mlekovitą.

Obecny na spotkaniu Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, wyraził nadzieję, że Mlekovita będzie dalej rozwijała swój zakład w Baranowie. Przedstawiając najważniejsze zadania powiatu wskazał, że priorytetem jest rozbudowa sieci dróg oraz gospodarka wodna, aby można było utrzymać dużą produkcję mleka. Wyraził też aprobatę dla programu rozbudowy biogazowni rolniczych.

To jest bardzo dobry kierunek, chętnie będziemy wydawali pozwolenia na budowę – obiecał starosta ostrołęcki.

Henryk Toryfter, wójt Baranowa, zwrócił uwagę, że oddział Mlekovity to największy zakład produkcyjny w gminie. Zatrudniając 300 osób i dając pracę niemal 300 dostawcom, zapewnia utrzymanie 600 rodzinom.

Widzimy ogromny rozwój w ciągu minionych 14 lat, mam nadzieję, że Mlekovita nie poprzestanie na tym i niebawem uda się osiągnąć zakładaną produkcję 1,5 mln l dziennie – mówił Henryk Toryfter, który wskazał także na największe obecnie zagrożenie dla osiągnięcia tego celu, czyli brak wody.

Paweł Kuroczycki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:28