W ramach przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatycznym, rolnicy będą zmuszeni do stopniowego wprowadzania zasad zrównoważonego rozwojuPexels
StoryEditorProdukcja mleka w obliczu zmian klimatu

Zielony Ład to wzrost kosztów produkcji mleka. Ale część rolników zwiększy wpływy o 33 proc.

16.11.2023., 15:50h
Branża mleczarska ostrzega przed wzrostem kosztów produkcji przez Zielony Ład. Tak wynika z raportów przygotowanych na zlecenie Związku Polskich Przetwórców Mleka. Jednocześnie wynika z nich, że hodowcy bydła mlecznego na Podlasiu i Mazowszu mogą zwiększyć swoje wpływy aż o 1/3 dotychczasowych przychodów.

Jaki jest stan polskiego mleczarstwa w obliczu postępujących zmian klimatycznych i prawnych?

Na to pytanie ma zamiar szczegółowo odpowiedzieć Związek Polskich Przetwórców Mleka, w postaci trzech eksperckich raportów, które zawierać będą także kompleksowe przedstawienie rozwiązań, które należałoby wdrożyć, aby przystosować branżę mleczarską do zachodzących zmian. Raporty współtworzyć będą naukowcy, praktycy z zakładów przetwórczych, producenci mleka oraz aktywiści ekologiczni.

Wraz z naszymi firmami członkowskimi uznaliśmy, że wobec licznych wyzwań, należy dostarczyć producentom i przetwórcom mleka informacji na temat zmian wprowadzanych na poziomie europejskim, trendów konsumenckich, praktyk budujących przewagę konkurencyjną i wskazać ścieżki transformacji mleczarstwa w XXI w. Chcemy, żeby ta inicjatywa miała realny wpływ na wdrażanie rozwiązań przyszłości, dlatego już w krótce przedstawimy konkretne propozycje rozwiązań systemowych na szczeblu krajowym – mówi Marcin Hydzik, Prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Realizacja raportów sfinansowana jest z Funduszu Promocji Mleka w ramach projektu "Produkcja i przetwórstwo mleka w kontekście wyzwań klimatycznych, środowiskowych i zdrowotnych". Pierwsze dwa są już dostępne na stronie ZPPM.

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie branża mleczarska?

Pierwszy raport odnosi się do aktualnej sytuacji polskiego mleczarstwa w kontekście narastających wyzwań środowiskowych i zdrowotnych. Drugi przedstawia wyzwania i kierunki rozwoju polskiego sektora mlecznego do 2030 roku w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Przykładamy dużą wagę do kwestii klimatycznych i dlatego angażujemy się w promowanie zrównoważonego podejścia w rolnictwie oraz wszelkich inicjatyw, które zmieniają sposób w jaki produkowana jest żywność. Uważamy, że transformacja produkcji mleka i jego przetworów w kierunku zrównoważonych systemów żywnościowych to główne wyzwanie stojące przed naszą branżą – przyznaje prezes Marcin Hydzik

Raporty jasno pokazują, że zarówno Europejski Zielony Ład, jak i strategia "Od pola do stołu" będą kształtować wszystkie sektory gospodarki i finansów przez następne kilka dekad.

Do jakich wniosków doszli eksperci? Wnioski płynące z dwóch dotychczasowych raportów ZPPM

Wdrażanie wymogów Europejskiego Zielonego Ładu do krajowego prawodawstwa zmusi gospodarstwa mleczne i przetwórców mleka do znacznych zmian w technologiach produkcji, głównie pod kątem uciążliwości dla środowiska, co bezpośrednio przełoży się na wzrost kosztów produkcji. Nikogo nie dziwi zatem, że to właśnie wzrastające koszty produkcji stały się największym wyzwaniem, z którym od dłuższego czasu mierzą się rolnicy produkujący mleko. Co ciekawe, ekspertyza Uniwersytetu w Wageningen wskazuje, że na wprowadzanych zmianach niektóre gospodarstwa stracą, natomiast części z nich uda się zwiększyć swoją dochodowość. Dotyczy to między innymi hodowców bydła mlecznego na Podlasiu i Mazowszu, którzy według tych szacunków zwiększą wpływy o 33%.

W ramach przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatycznym, rolnicy będą zmuszeni do stopniowego wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju. Co zawiera ów zrównoważony rozwój? Głownie jest to dbałość o dobrostan zwierząt, odpowiednie zmianowanie upraw, zabiegi przyczyniające się do zwiększania zawartości próchnicy w glebie oraz odpowiedzialne zarządzanie odpadami. Dużą rolę będą pełnić też w przyszłości przechodzenie na odnawialne źródła energii, z których już obecnie część korzysta.

Jakie działania powinni podejmować rolnicy, by lepiej przystosować się do zmian zachodzących na rynku?

Tej tematyce poświęcony zostanie trzeci - końcowy raport, podsumowujący dotychczasowe analizy. Przygotowane raporty mają posłużyć za swoisty kompas dla producentów oraz przetwórców mleka, wskazując możliwości rozwoju, wynikające z nowego prawa. Trzeci raport stanowić będzie podsumowanie przebiegu i ustaleń sesji dialogowej z udziałem ekspertów z administracji rządowej, przetwórców mleka, rolników i naukowców.

Końcowe konkluzje płynące z opracowań zostaną zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Polskich Przetwórców Mleka on-line pt. "Produkcja i przetwórstwo mleka w kontekście wyzwań klimatycznych, środowiskowych i zdrowotnych – prezentacja raportów", która odbędzie się 28 listopada br. w godzinach 11:00 – 14:30 i jest dofinansowana ze środków Funduszu Promocji Mleka. Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja objęta jest honorowym patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 06:17