StoryEditorPorady

Mokra nawierzchnia w oborze niszczy racice

17.03.2020., 15:03h
Krowy mleczne muszą być utrzymywane w warunkach, w których racice będą suche. Tylko wtedy unikniemy ryzyka pojawienia się kulawizn.

Mokre racice,  to chore racice

Róg racicowy zanurzony w wodzie szybko ją wchłania, szczególnie w czasie pierwszej godziny zanurzenia. Wysoka wilgoć powoduje pęcznienie rogu i skóry, głównie na opuszkach, w szparze międzyracicowej i koronie, przez co miejsca te stają się o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.

Wpływ moczu i kału na rozmiękczanie rogu racicowego najczęściej obserwujemy w oborach z gładkimi posadzkami, w których odchody nie są regularnie usuwane. I właśnie dlatego, tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie korytarzy spacerowych, również z podłogami szczelinowymi. Mokre i śliskie powierzchnie znacznie ograniczają także przyczepność, uniemożliwiając zwierzętom stawianie pewnych kroków. O tym, jak bardzo niebezpieczna dla krów jest (niezależnie od typu podłogi) jej śliska powierzchnia przekonało się wielu hodowców.

Jak zapewnić racicom dobre warunki w oborze?

Zabiegami, które skutecznie przeciwdziałają negatywnemu wpływowi mokrego środowiska – oprócz oczywiście wielokrotnego w ciągu dnia czyszczenia korytarzy – jest zapewnienie jak najlepszej wentylacji obory. W przewiewnym budynku podłogi zn...
Pozostało 46% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:10