StoryEditorŻywienie krów

Niedobory witaminy E i beta-karotenu są powszechne u krów po wycieleniu

06.08.2021., 11:08h
O niedoborach witaminy E i beta-karotenu w dawkach dla krów mlecznych, niejednokrotnie piszemy na łamach naszego tygodnika. Okazuje się, że niedobór przeciwutleniaczy mających duży wpływ na płodność jest powszechny nie tylko w naszym kraju.

Niedobór witaminy E i beta-karotenu jest powszechny nie tylko w Polsce

W Anglii przeprowadzono badanie, które objęło 10 mlecznych farm. Jednoznacznie wykazało ono powszechny niedobór witaminy E i beta-karotenu. Otóż, aż 90% świeżo wycielonych krów miało niedobór witaminy E, a 75% niedobór beta-karotenu. Połowa zasuszonych krów miała niedobór obu przeciwutleniaczy.

30% krów nadal miało niedobór obu przeciwutleniaczy jeszcze trzy tygodnie po wycieleniu. Dane te potwierdzają, że zwiększone ryzyko niedoboru witaminy E i beta-karotenu jest powszechne u krów żywionych tzw. „żółtą” dietą składającą się w ponad 50% z kukurydzy, słomy i całych roślin. W porównaniu z dietą „zieloną”, dietą opartą na trawie, pasze te mają zwykle niską zawartość kluczowych przeciwutleniaczy. Potwierdza to fakt, że jedyne gospodarstwo żywiące krowy „zieloną” dawką pokarmową opartą na kiszonce z traw, w żadnym momencie nie miało niedoboru beta-karotenu.

Dlaczego witamina E i beta-karoten są kluczowe dla rozrodu krów?

Prowadzący badania lekarz weterynarii Andy Adler z Molecare Farm Vets twierdzi, że prawidłowe zaopatrzenie w witaminę E i beta-karoten jest kluczowe, biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywają w płodności. Przeciwutleniacze biorą udział w ochronie komórek organizmu przed szkodliwymi substancjami chemicznymi, które są wytwarzane w odpowiedzi na normalne urazy i urazy obserwowane podczas porodu. Jeśli chemikalia te nie zostaną usunięte, mogą mieć negatywny wpływ na tkanki ciała, a szczególnie te zaangażowane w płodność, takie jak rosnący oocyt. Dostarczanie krowom przeciwutleniaczy pomaga przeciwdziałać tym szkodliwym chemikaliom i chroni rosnący oocyt. Ponieważ oocyt zaczyna się rozwijać 100 dni przed rozpoczęciem rui, niezbędne jest upewnienie się, że krowa ma odpowiedni ich poziom w okresie zasuszenia i okresie przejściowym.

Krowy zasuszone i we wczesnej laktacji żywione dawką opartą na kiszonce z kukurydzy mogą tylko skorzystać na większej suplementacji witaminy E i beta-karotenu

  • Krowy zasuszone i we wczesnej laktacji żywione dawką opartą na kiszonce z kukurydzy mogą tylko skorzystać na większej suplementacji witaminy E i beta-karotenu

Jak suplementować krowom przeciwutleniacze?

Fakt, iż wysoki odsetek świeżo wycielonych krów wykazuje niedobór przeciwutleniaczy.Warto zwiększyć ich suplementację w okresie porodu i pomóc przygotować krowę na zwiększone zapotrzebowanie podczas wycielenia. Suplementacja witamin E i beta-karotenu w okresie zasuszenia krów zapewni najlepszą ochronę rozwijającego się oocytu, dzięki czemu jest gotowy do
zapłodnienia.

Aktualne wytyczne sugerują podawanie do 1000 mg beta-karotenu na krowę dziennie we wczesnej laktacji oraz do 4000 j.m. na krowę dziennie witaminy E dla krów w okresie przejściowym.

Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 18:37