StoryEditorDobry hodowca

Niesamowita porodówka na głębokiej ściółce w oborze rolnika spod Olecka

25.11.2022., 14:11h
Budując w 2006 roku oborę wolnostanowiskową, Marek Chlebus pozostawił sobie możliwość jej powiększenia, z której skorzystał po 15 latach. Do zlokalizowanego wzdłuż bocznej ściany stołu paszowego, szerokiego na 4,5 m, dobudował dodatkowe skrzydło, gdzie ważną część stanowi porodówka na głębokiej ściółce.

Oszczędności dzięki własnej pracy

W rozbudowę obory włożyłem dużo własnej pracy, co pozwoliło osiągnąć wymierne oszczędności. Niestety jednocześnie zaniedbałem krowy, bo nie mogłem poświęcić im tyle czasu, ile bym chciał, więc spadła nam średnia wydajność laktacyjna od krowy z 11 tys. kg do 10 600 kg – stwierdził Marek Chlebus.

Słoma i siano budują strukturę TMR-u 

2/3 dobudowanej części zajmują jałówki utrzymywane na rusztach betonowych i 21 boksach legowiskowych wyłożonych matami. Zatem jest to taki sam system, który od kilkunastu lat funkcjonuje po drugiej stronie stołu paszowego u krów dojnych. Za czyszczenie podłogi szczelinowej odpowiada robot Lely Discovery. Z kolei w pozostałej 1/3 nowej części obory Marek Chlebus urządził porodówkę na głębokiej ściółce.

Jak porodówka, to musi być na głębokiej ściółce, która bardzo dobrze się sprawdza. Przebywają tu nie tylko krowy wysoko cielne, ale też te, które potrzebują odpoczynku, mają jakieś problemy zdrowotne. Ta część to swego rodzaju szpital. Aby zapewnić dobrej jakości ściółkę na porodówkę, zaczęliśmy od tego roku uprawiać żyto hybrydowe, wcześniej nie uprawiali...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 12:22