StoryEditorDobry hodowca

Nowy wóz paszowy zwiększył wydajność krów. Czy nowa obora też ją poprawi?

28.12.2022., 14:12h
Wioleta i Radosław Juścińscy ponad dwa lata temu postanowili wybudować nową oborę. Inwestycji jeszcze nie udało się zrealizować, ale gospodarze podchodzą to tego z dystansem. Ich zdaniem, budowa rozpoczęta wcześniej byłaby tańsza, ale w międzyczasie zmieniła się koncepcja, co do rozwiązań przewidzianych w nowym obiekcie, więc opóźnienie ma też dobre strony.

Budowa obory opóźniła się przez problemy z uzyskaniem pozwolenia

Napotkaliśmy na utrudnienia związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę, którymi się zniechęciliśmy. Gdybyśmy ruszyli z budową ponad rok temu, to na pewno byłaby to uwięziówka. Dziś zmieniły się nasze oczekiwania i plany – mówią gospodarze, którzy zapowiadają, że w przyszłym roku podejmą już trud budowy.

Będzie to obiekt wolnostanowiskowy, w którym zwierzęta utrzymywane będą na głębokiej ściółce.

Chcemy przede wszystkim zapewnić zwierzętom jak najlepszy komfort i poprawić zdrowotność nóg, a jednocześnie usprawnić prace przy obsłudze stada. Obiekt wolnostanowiskowy usprawni również dój, który będzie prowadzony na hali udojowej.

Nowa obora pozwoli zwiekszyć skalę produkcji mleka

Państwo Juścińscy dodają, że nowa obora ma spełnić jeszcze jedno zadanie – umożliwić zwiększenie stada. Obecnie hodowcy utrzymują je w oborze uwięziowej, w której są 33 stanowiska.

Gdy powstała najnowsza część obecnej obory byliśmy przekonani, że wystarczy nam już stanowisk dla krów mlecznych oraz młodzieży. Okazało się, że tylko jedną zimę przetrwaliśmy bez prze...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 04:38