Już po tygodniu do wydojenia całego stada 800 krów wystarczyła tylko jedna osoba.DeLaval
StoryEditor24 roboty doją 800 krów

W tym gospodarstwie 800 krów jest dojonych dwa razy dziennie. Jak to wygląda w praktyce?

06.09.2023., 15:00h
W gospodarstwie mlecznym w Danii rolnik doi 800 krów dwa razy dziennie. Zajmuje to jedynie kilka godzin i wystarczy do tego jedna osoba. Jak taki dój wygląda w praktyce?

24 roboty doją 800 krów o stałych porach

Klaus Jakobsen prowadzi w Danii gospodarstwo mleczne. Jego stado liczy 800 krów, a w ciągu najbliższych 5 lat zamierza je powiększyć do 1400 sztuk. Ale do obsługi zwierząt brakuje wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym w maju tego roku rolnik zdecydował się na dojenie grupowe 24 robotami udojowymi DeLaval VMS V310. Dzięki temu stado może być dojone dwa razy dziennie o stałych porach.

- Przyjrzałem się różnym systemom udojowym. Przy karuzeli potrzebowałbym co najmniej trzech ludzi do wydojenia 1400 krów, natomiast do dojenia grupowego tylko jednego. To o wiele wygodniejsze w czasach, gdy nie można znaleźć pracowników – mówi hodowca.

image

24 roboty doją 800 krów o stałych porach

FOTO: DeLaval

Rolnik: sesja dojenia 800 krów zajmuje nam ok. 5 godzin

Proces doju przebiega w ten sposób, że krowy wpuszczane są do poczekalni, gdzie mogą się swobodnie poruszać. Dzięki automatycznej selekcji możliwe jest wysyłanie krów z różnych grup. Zwierzęta w większości wchodzą do boksów same, ze względu na koncentrat paszowy znajdujący się w robocie. Po 10–15 minutach pierwsza krowa wraca z doju do wyznaczonego jej miejsca.

- Sesja dojenia zajmuje nam średnio 5 godzin – wyjaśnia rolnik.

Podczas gdy krowy są dojone, pracownik może wykonywać inne prace: podgarnąć paszę na stole paszowym i wyczyścić legowiska.

Do wydojenia 800 krów wystarczy jedna osoba

Rolnik podkreśla, że jest zadowolony z tego rozwiązania, ponieważ już po tygodniu do wydojenia całego stada wystarczyła tylko jedna osoba.

- Krowy dobrze przystosowały się do doju grupowego. Wszystkie były dojone w ten sposób od pierwszego dnia – mówi Jakobsen.

image

Właściciel gospodarstwa Klaus Jakobsen rozpoczął dojenie ponad 80 krów w systemie doju grupowego w maju tego roku.

FOTO: DeLaval

Dój grupowy DeLaval VMS zdobywa popularność

Koncepcja doju grupowego z wykorzystaniem robotów DeLaval VMS została wprowadzona w 2021 r.

- Mamy gospodarstwa z dojem grupowym VMS w kilku krajach Europy, a także w Azji i obu Amerykach i obserwujemy stały wzrost zainteresowania naszych klientów takim rozwiązaniem – mówi Jonas Hällman, wiceprezes DeLaval na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

oprac. Kamila Szałaj, na podst. DeLaval, Topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 15:26