StoryEditorPorady

Paszowóz pionowy czy poziomy? Który lepiej tnie baloty?

02.02.2021., 13:02h
Wymieniając wóz paszowy na nowszy, zmienił też system mieszania z poziomego na pionowy, bo jak twierdzi, wozy poziome mieszają bardzo dobrze i szybko, ale jak trafi się jakaś dłuższa niepocięta podczas zbioru trawa, to pojawia się problem. Marek Niestępski mówi wprost – pionowe wozy paszowe lepiej tną, co zwłaszcza przydaje się przy dłuższej sianokiszonce np. gromadzonej w postaci balotów.

Dłuższa sianokiszonka nie dla poziomych paszowozów

Przy dłuższej sianokiszonce w poziomym wozie paszowym występował problem owijania się paszy na ślimakach. O paszowozach wiemy dużo, gdyż pierwszy jaki mieliśmy, to jednoślimakowy pionowy paszowóz firmy Sano. Potem przez prawie 9 lat pracował u nas dwuślimakowy poziomy wóz paszowy Kverneland, a teraz zakupiliśmy paszowóz z dwoma ślimakami pionowymi od polskiej firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej. To model Evolution Pro 16 Twin o pojemności 16 m3 – powiedział Marek Niestępski.

Zakup zamiast remontu

Zakup nowego wozu paszowego nie tyle był podyktowany potrzebą większej maszyny, chociaż i tak przybyły 2 kubiki objętości, co koniecznością generalnego remontu starego paszowozu.

Uznaliśmy, że lepiej kupić nowy wóz paszowy niż remontować ten stary, gdzie przy codziennym użytkowaniu powycierały się ściany kosza oraz same ślimaki. Poza tym maszyna jest jak najbardziej sprawna i jeszcze długie lata posłuży w innym gospodarstwie. Jeśli ktoś ma czas i lubi majsterkowanie, to za stosunkowo nieduże pieniądze może ten paszowóz przywrócić do stanu idealnego – stwierdził Marek ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 05:05