StoryEditorRynek mleka

Pełzający wzrost produkcji mleka w Polsce i w UE

15.10.2021., 11:10h
Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie tematów są rosnące ceny mleka przerzutowego. Niejednokrotnie przekraczają one barierę 2 zł. Jeżeli rozpatrujemy tylko rynek krajowy, to może to budzić zdziwienie.

UE produkuje 144 milionów ton mleka rocznie

Produkcja mleka w Polsce, pomimo niższej niż w latach ubiegłych dynamiki, nadal utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Teoretycznie ceny mleka przerzutowego powinny być odzwierciedleniem ceny rynkowej surowca w naszym kraju. W praktyce jednak odnoszą się do sytuacji obejmującej szersze grono państw. W szczególności tej u naszych najbliższych sąsiadów. W niektórych z nich mleka do przerobu jest coraz mniej.

W państwach Unii Europejskiej rocznie produkuje się około 144 milionów ton mleka. Głównymi producentami są Niemcy, Francja, Polska, Holandia, Włochy i Hiszpania. Te sześć państw odpowiada za blisko 70% całej unijnej produkcji. Pod względem ilości dominują Niemcy i Francuzi. Niemieckie mleczarnie skupiły w 2020 roku 32,5 mld kg mleka, z kolei francuskie 24,5 mld kg mleka.

Produkcja mleka w Polsce wzrosła w stosunku do ubiegłego roku

Według ostatnich danych Eurostatu, w okresie styczeń – czerwiec 2021, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020 produkcja mleka w Polsce była większa o 0,7%. Bardziej szczegółowe wnioski będzie można wyciągnąć po zakończeniu roku, jednak już widać, że wzrost staj...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 04:10