StoryEditorrasy krów

Pięć mlecznych ras na jednym robocie udojowym

31.12.2019., 11:12h
Ta szkoła od lat nie ma problemów z naborem uczniów. Wprost przeciwnie. Szeroka oferta edukacyjna, a także działające przy niej nowoczesne gospodarstwo zwane tutaj pracownią rolniczą to atuty, licznie przyciągające do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie młodzież, jak i dorosłych.
Bo tu wiedza poparta jest praktyką. I to praktyką w najnowocześniejszym wydaniu. Są tu m.in. nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, jest także wolnostanowiskowa obora z robotem udojowym, w której odbywa się regularna produkcja mleka.

Obora do celów naukowych

W naszej oborze produkcja mleka nie jest jednak najważniejsza. Jej głównym zadaniem jest rola dydaktyczna – mówi Stanisław Kosmowski – dyrektor szkoły. – Modernizując przed laty obiekt chcieliśmy pokazać, jak na bazie starej obory można nowocześnie produkować mleko. Staraliśmy się wykorzystać wszystkie zalety budynku i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że zadanie się udało.

Ze względu na szerokość budynku nie mógł powstać w nim typowy, przejazdowy korytarz paszowy, dlatego też postanowiono wykorzystać istniejący żłób, który przylega do jednej ze ścian podłużnych.

- W zasadzie jest to podwyższony stół paszowy, o płaskiej powierzchni, którego głównym atutem jest brak konieczności podgarniania paszy. Nie ma tutaj typowych drabin paszowych, a naturalną barierę przed rozrzucaniem mieszaniny TMR stanowi ściana budynku – przyznał dyrektor Kosmowski.

Gospodarstwo pomocnicze przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie (gm. Zduny), zarządzanym przez dyrektora Stanisława Kosmowskiego, dysponuje 113 ha gruntów, które służą przede wszystkim jako zaplecze paszowe dla utrzymywanych tutaj zwierząt.
  • Gos...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 20:54