StoryEditorŻywienie krów

Późnoletni podsiew użytków zielonych - o czym warto pamiętać?

19.08.2022., 05:08h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych. Koniec sierpnia, a nawet początek września, to idealny czas na wykonanie takiego podsiewu. O czym należy pamiętać przeprowadzając późnoletni podsiew użytków? Jak wykonać go prawidłowo i jakie odmiany wybrać? Najważniejsze informacje i wskazówki o podsiewie przekazuje specjalista z programu Krowie na Zdrowie – Piotr Kowalski z Barenbrug Polska.

Późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych

Jeśli planujemy podsiewać trawy, to lepiej zrobić to późnym latem niż czekać do wiosny. Mamy środek upalnego lata. To okres, gdy szczególnie trawy (bo lucerna nieco mniej) cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur. Widać to po plonach, które nie są zadowalające, dlatego też późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych. Koniec sierpnia, a nawet początek września, to idealny czas na wykonanie takiego podsiewu, ponieważ dotychczasowa ruń, po okresie intensywnego wzrostu, hamuje z produkcją, więc nie jest tak konkurencyjna dla młodych traw. Poza tym, z końcem sierpnia i początkiem września możemy spodziewać się większej ilości opadów. Podsiewane trawy będą więc miały wilgoć do tego, aby dobrze się ukorzenić i przygotować do zimy.

Późnoletni posiew użytków zielonych - 7 praktycznych porad

  • Podsiew należy wykonać bezpośrednio po trzecim/czwartym pokosie – od końca sierpnia, ale najpóźniej do połowy września.
  • Jeśli planujemy podsiew, ostatni pokos należy wykonać bardzo nisko, aby młode trawy miały jak najmniejszą konkurencję o światło, wodę i składniki pokarmowe oraz jak najwięcej czasu na skiełkowanie.
  • Bezpośrednio po zbiorze bronujemy użytek zielony "na czarno", aby jak najwięcej nowej przestrzeni udostępnić młodym nasionom.
  • Po podsiewie bezwzględnie wałujemy.
  • Rezygnujemy z nawożenia azotem, możemy zastosować nawożenie potasem i fosforem, ale nie azotem.
  • Rezygnujemy z nawożenia organicznego.
  • Do podsiewu późnym latem wykorzystujemy mieszanki wieloletnie, ważne jest, żeby była w nich życica trwała lub kostrzewa łąkowa i trzcinowa, ale bazą powinna być życica trwała np. B&G-4 Milkway Universal.

O czym warto wiedzieć przed późnoletnim wysiewem lucerny?

Koniec sierpnia to też idealny moment na siew czystej lucerny np. AlfaComfort – nowość Barenbrug – połączenie lucerny flamandzkiej i śródziemnomorskiej, o bardzo wysokiej zimotrwałości i produkcyjności. To odmiana polecana szczególnie do intensywnych upraw, dla hodowców bydła mlecznego, którzy wykonują zazwyczaj minimum 3–4 pokosy w sezonie.

Przed siewem lucerny koniecznie należy wykonać badanie gleby i sprawdzić, jakie jest jej pH – mówi Piotr Kowalski. – Ważne jest, żeby nie było niższe niż 6, najlepiej 6,5–7.

Jakie odmiany wybrać na poplony późnym latem?

Późne lato to również doskonały czas do wykonywania podsiewów paszowych. W tym przypadku specjalista Krowie na Zdrowie poleca dwie odmiany B&G-13 Milkway Poplon oraz ProtaFix 4 – zawierającą szybko rosnące koniczyny. W przypadku podsiewów poplonowych Piotr Kowalski szczególnie rekomenduje nawożenie organiczne. Rośliny wykorzystają naturalny nawóz, który dodatkowo spulchni glebę i wzbogaci ją w azot, cenny i dziś wciąż bardzo drogi składnik.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 62. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 22:15