StoryEditorPorady

Przez 3 lata rolnicy walczyli o pozwolenie na nową oborę. Stracili przez to 200 tys. złotych

15.05.2019., 13:05h
Anna i Kamil Koncowie do niedawna utrzymywali bydło w uwięziówce oraz w kilku zaadaptowanych budynkach. Obsługa zwierząt w tych warunkach była bardzo pracochłonna. Hodowcy podjęli więc decyzję o budowie nowej obory, w której możliwe będzie zminimalizowanie prac przy stadzie.

Uroczyste otwarcie nowej, nowoczesnej obory

24 kwietnia br. w gospodarstwie państwa Konców odbyło się uroczyste otwarcie nowej obory, którą zorganizowały firmy: wykonawca obiektu- MC Budownictwo, De Laval, FHU „Toma”, Over-Agro, De Heus, Agro Frankopol, Rolmech, Rol-Dar Chojecki Węgrów, Anbud Andrzej Klepacki.

Nowa obora ma ponad 1000 m2 – 25 m szerokości i 45 m długości. Jest to obiekt z automatycznym dojem firmy DeLaval, z systemem rusztowym i kanałami pod budynkiem o głębokości 2 m, z mieszadłem elektrycznym o mocy 18,5 kW. Konstrukcja obory jest stalowa, a ściany wykonane z płyty warstwowej. Zastosowano w nich wloty powietrza o wysokości 1,5 m, które zasłaniane są kurtynami poliwęglanowymi z napędem elektrycznym. Zamontowane wygrodzenia i świetliki są produktami naszej firmy – powiedział Kamil Borys z MC Budownictwo.

Na jaki sprzęt postawili hodowcy?

W oborze pracuje robot udojowy DeLaval VMS V300, który będzie obsługiwał 75 krów. Jest to model, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku. Obiekt wyposażony jest też w robot do czyszczenia posadzki rusztowej oraz robot do podgarniania paszy – powiedział Stanisław Dałek – dyrekt...
Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:04