Obecna rekordzistka to krowa Currywebb, której właścicielem jest Japończyk Ken Suzuki.Beata Dąbrowska
StoryEditorCiekawostki

Rekord świata w wydajności mlecznej krów pobity. Ponad 38 tys. kg mleka!

27.11.2023., 15:00h
Jak podaje branżowy magazyn Holstein International, pochodząca z Japonii krowa Bell Smart Currywebb, po buhaju Supersire, pobiła rekord świata w produkcji mleka. W czasie laktacji wyprodukowała 38 429 kg mleka o zawartości tłuszczu 2,8% i białka 3,2%. Swoją rekordową laktację rozpoczęła w kwietniu 2022 roku.

Światowy rekord wydajności mlecznej pobity!

Poprzedni rekord świata ustanowiony został w 2017 roku i należał do amerykańska krowy Selz-Pralle Aftershock z farmy Selz-Pralle z Wisconsin, która to osiągnęła w czasie jednej ..... produkcję mleka na poziomie 35 458 kg przy zawartości tłuszczu 4,0% i białka 3,3%.

Obecna rekordzistka – krowa Currywebb również ma swoje korzenie w Wisconsin. Jej właściciele Ken Suzuki i jego ojciec Susumu kupili Currywebb jako zarodek od rodziny Webb Summit Farms w Wisconsin. Tak więc Currywebb urodziła się 2014 roku na japońskiej wyspie Hokkaido, na farmie w Bell-Smart Holsteins rodziny Suzuki. Hodowcy utrzymują w niej około 60 krów mlecznych, od których uzyskują średnio 15 060 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,69% i białka 3,49%.

Według hodowcy Kena Suzuki, krowa swój rekord zawdzięcza mocnej i długiej budowie, bardzo dobrze zawieszonemu wymieniu, dobremu ułożeniu strzyków oraz doskonałemu apetytowi. Oczywiście ogromną rolę odgrywa również genetyka. Jej ojciec – Supersire jest wysokoprodukcyjnym reproduktorem, a matka Currywebba, Webb-Vue Gabor Mycala, w ocenie japońskiego hodowcy również odznaczała się wysokimi wartościami hodowlanymi.

Rekordzistka Currywebb przekazuje swoje dobre geny

Jej wnuczka również ma na swoim koncie rekord. W 2022 roku osiągnęła w Japonii najwyższą produkcję wśród krów w drugiej laktacji. Ken Suzuki ma nadzieję, że któregoś dnia jeden z jej potomków pobije rekord.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:06