StoryEditorRynki rolne

Rekordowo wysokie ceny jałówek na aukcji w Osnabrück

23.06.2022., 13:06h
Znane w całej Europie aukcje jałówek hodowlanych w Osnabrück w Niemczech, od lat cieszą się ogromną popularnością wśród europejskich hodowców bydła mlecznego. Ostatnia, czerwcowa aukcja była jednak szczególna, a to za sprawą rekordowo wysokich cen. Jeszcze nigdy, podczas trwania aukcji ceny jałówek nie osiągały tak wysokich cen.  

Ceny jałówek na Osnabrück poszły w górę

Podczas comiesięcznej aukcji materiału hodowlanego sprzedano 197 cielnych jałówek, za które nabywcy musieli zapłacić średnio 2523 euro za sztukę. I był to wzrost ceny o 177 euro w porównaniu z poprzednią aukcją.

Skąd taki duży popyt na jałówki?

Organizatorzy aukcji OHG Osnabrück duży popyt na jałówki cielne tłumaczą wysoką ceną mleka w skupie. Wykorzystywanie buhajów mieszańcowych wywiera również presję na obecność młodego bydła w wielu gospodarstwach mlecznych.

Ze względu na wysokie ceny mięsa, krowy mleczne są łatwiej brakowane i można zainwestować w jałówki. Według OHG Osnabrück, w porównaniu z ubiegłym rokiem, cena jałówek jest o 40 procent wyższa.

Ze 197 wylicytowanych jałówek, 38 zmieniło właściciela za ponad 3000 euro. Najwyższą cenę – 4400 euro zapłacił belgijski hodowca za jałówkę wystawową, wyhodowaną przez farmę mleczną Loxterman.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.np
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 03:50