StoryEditorWywiad

Rolnicy dostarczają do OSM Głuchów po 100 litrów mleka. A jak jest cena mleka?

12.12.2022., 13:12h
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie współpracuje także z najmniejszymi gospodarstwami mlecznymi, które dziennie dostarczają po 100 litrów mleka. I choć jest to jedna z najmniejszych mleczarń w Polsce, to wciąż inwestuje w rozwój. A ile OSM Głuchów płaci rolnikom za mleko?

Podczas targów Mleko-Expo 2022 OSM Głuchów otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za produkty i utrzymanie jakości produktów tradycyjnych. Z tej okazji z Teresą Jędraszek, prezes OSM Głuchów, rozmawiał Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Jakie produkty z OSM Głouchów są dostępne na rynku?

– Polecam wszystkie swoje produkty,  które produkujemy, czyli przede wszystkim twaróg tradycyjny tłusty, półtłusty oraz chudy w wiaderku kilogramowym, w tafli czy wiaderkach dziesięciokilogramowych. Dodatkową produkcją jest dla nas też tradycyjne masło, jak również kefir, maślanka naturalna, mleko pasteryzowane oraz śmietanka i śmietana.

Gdzie można kupić wyroby z OSM Głuchów?

– Nasze wyroby można nabyć w Warszawie, Łodzi, Brzezinach, Skierniewicach, Piotrkowie, Tomaszowie, Żyrardowie, w Grodzisku Mazowieckim i w okolicznych miejscowościach. Nasze produkty jeszcze wozimy do Częstochowy i do Poznania.

Jaka była cena skupu mleka w OSM Głuchów?

– No, na pewno nie są to ceny po 3 zł czy po 2,90 zł ale średnio w tej chwili w mleczarni w Głuchowie płacimy 2,40 zł za litr mleka.

A najmniejsi rolnicy ile dostarczają mleka?

– Najmniejsi nasi dostawcy dostarczają dziennie po około 100 litrów mleka.

Jak się układa współpraca z Radą Nadzorczą?

– Rada Nadzorcza jest wymagającym ogniwem w spółdzielni ale jej członkowie dopingują nas do jeszcze bardziej wydajnej pracy i oszczędzania, bo musimy rozsądnie wydawać i planować zakupy, tak aby spółdzielnia mogła się rozwijać. Co roku prowadzimy kolejne inwestycje, ale one muszą być skrojone na naszą miarę, tak żeby nie przeinwestować i nie wpaść w dołek finansowy.

Pani Prezes, od kiedy Pani pracuje w swojej i naszej spółdzielni, bo to jest spółdzielnia też Tygodnika Poradnika Rolniczego.

– Pracuję od 1 grudnia 1972 roku. Przyszłam na krótko, bo już w czerwcu chciałam z powrotem zdawać na studia, doliczyłabym sobie punkty, bo tak wówczas działał system. A tak po prostu się stało, że później mój tata zachorował i zostałam w naszej spółdzielni. 30 listopada skończyłam 50 lat pracy w OSM Głuchów. To był mój jedyny zakład pracy i chyba ostatni.

Dziękuję za rozmowę

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:22