StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy z Pomorza od 6 lat wykorzystują nową oborę na 70 krów. Co się sprawdziło?

28.06.2022., 13:06h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Czy można mieć większą satysfakcję, niźli dopracowanie się nowoczesnego, mlecznego gospodarstwa z wysoko wydajnym stadem oraz wychowanie godnego następcy, który przejmie efekty wieloletniej ciężkiej pracy i wielu kosztownych inwestycji? Tak właśnie jest w gospodarstwie Lucyny i Józefa Bucławów, którzy cieszą nie tylko z własnych dokonań, ale i faktu, że ich syn Łukasz połknął mlecznego bakcyla i nic innego w życiu nie planuje robić.

Nabrali wiatru w żagle

Można powiedzieć, że do rozwoju naszego gospodarstwa tak naprawdę przyczyniła się Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek, która przed niespełna dekadą przyłączyła dawną OSM w Chojnicach. Poczucie bezpieczeństwa, pewność jutra i oczywiście dobre ceny za mleko, ułatwiły podjęcie decyzji o inwestycjach i rozwoju gospodarstwa. Jednym słowem nabraliśmy wiatru w żagle wspomniał na początku naszej rozmowy Józef Bucław.

Decyzja o budowie nowoczesnej obory zapadła w gospodarstwie szybko i już w 2016 roku hodowcy z Zalesia mogli cieszyć się z użytkowania nowego obiektu.

Jak hodowcy wyposażyli nową, wolnostanowiskową oborę?

Wybudowana przed 6 laty obora to oczywiście obiekt bezuwięziowy, o wymiarach 36 x 19 m, który posiada prostą, bezsłupową, ramową konstrukcję. Podłużne ściany boczne sięgają 2 m wysokości, a w szczelinach zamontowano specjalistyczne kurtyny poliwęglanowe. Korytarz paszowy zaplanowano przy jednej ze ścian podłużnych. Przylega do niego część legowiskowa dla krów laktacyjnych, w której wydzielono też miejsce dla jałówek przeznaczonych do zacielenia.

W bezsłupowej oborze, o wymiarach 36 x 19 utrzymywane są krowy laktacyjne oraz grupa jałówek do zacielenia

  • W bezsłupowej oborze, o wymiarach 3...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 12:41