StoryEditorProtest rolników

Rolnicy z Wielkopolski czekają na rozmowę z Premierem

31.08.2021., 19:08h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
„Obronimy polską wieś”, „Premier nie rozmawia, propagandę uprawia” to tylko jedne z wielu banerów, jakie przygotowali rolnicy na proteście w Nowym Mieście nad Wartą, w województwie wielkopolskim.

Być albo nie być polskich rolników

Do odwiedzenia protestujących zaprosił mnie Arkadiusz Pazunczyn – producent mleka z Sebastianowa, z którym wcześniej umówiona byłam na wywiad i który z tego powodu opuścił miejsce blokady drogi nr 11. Kiedy po południu 24 sierpnia zawitałam na miejsce protestu, nieco już zmęczeni rolnicy posilali się w zorganizowanej na miejscu kuchni polowej.

Przecież przed nami noc i kolejny dzień blokady, musimy mieć siłę – mówili nie tracąc jednak ani na moment zapału do walki o – jak mówili – ich być albo nie być.

Jesteśmy tutaj z kilku gmin: Książ Wlkp., Śrem, Środa Wlkp., Nowe Miasto, Wolsztyn, Grodzisk Wlkp. – wymienia Filip Pawlik, współorganizator protestu. – Są tutaj warzywnicy, mleczarze i oczywiście producenci trzody chlewnej, którzy są w najgorszej sytuacji, bo praktycznie nie mają możliwości sprzedaży swoich tuczników.

Bez względu na prowadzoną produkcję, wszyscy rolnicy mierzą się z ogromnymi kosztami prowadzenia gospodarstwa

Jednak bez względu na rodzaj produkcji rolnej wszyscy widzą problem, m.in. również w niebywale rosnących kosztach produkcji: pasz, paliw, nawozów, maszyn. Sam zajmuję się produkcją warzyw i dziś, aby kupić litr oleju napędowego muszę sprzedać 30 kg cebuli. To przecież absurd.

W proteście w Nowym Mieście uczestniczyło około 100 rolników, a całkowicie drogę blokowało około 50 ciągników i innych dużych maszyn rolniczych.

  • Filip Pawlik

Cały czas dzwonią do nas rolnicy z całej Wielkopolski, szczególnie z powiatu śremskiego, którzy zamierzają do nas dołączyć, wielu chce zmienić kolegów, by zdążyli wykonać prace w gospodarstwie. I taki też był zamiar, by nie wychodzić nie wiadomo jak dużą grupą, tylko na bieżąco utrzymać protest około setką rolników, którzy ustawili swoje ciągniki i maszyny rolnicze wzdłuż drogi, pozostawiając jednak korytarz życia. Oczekujemy na rozmowy z premierem, który gdyby uszanował działania, które od kilku lat podejmuje AgroUnia, a nie są to działania wyssane z palca, tylko spowodowane tragiczną i stale pogarszającą się sytuacją na polskiej wsi, znalazłby dla nas czas. Przecież do protestów zmusza nas tragiczna sytuacja większości gospodarstw i dziwi, że rząd nic w tym zakresie nie robi i nawet nie chce z nami rozmawiać – twierdzi Filip Pawlik.

Drogąę nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą blokowało 50 ciągników i maszyn rolniczych

  • Drogę nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą blokowało 50 ciągników i maszyn rolniczych

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 18:43