StoryEditorPorady

Rolnik spod Ciechanowa ma patent na krowy stutysięczniczki

12.05.2020., 13:05h
Już trzeciej stutysięczniczki dochował się Grzegorz Goździewski z Pokojewa, którego całe stado wyróżnia się pod względem wydajności życiowej. Przeciętna krowa jest tu utrzymywana przez 4 laktacje, jeśli przemnożymy to przez średnią wydajność laktacyjną, a ta jest najwyższa w powiecie ciechanowskim i wynosi 12 970 kg, to uzyskamy prawie 52 000 kg mleka przeciętnie od krowy za życia. Niewielu hodowców może pochwalić się takim wynikiem, tym bardziej utrzymujących krowy na uwięzi.

Rozbudowana uwięziówka

To właśnie z obory uwięziowej korzystają krowy dojne. Obiekt bezstropowy został rozbudowany przed 6 laty poprzez dodanie trzeciego rzędu legowisk i drugiego, tym razem położonego przy ścianie bocznej, stołu paszowego. W sumie 68 legowisk, wyłożonych matami i ścielonych słomą, obsługuje dojarka przewodowa DeLaval wyposażona w 12 aparatów udojowych. Obornik usuwany jest za pomocą przystosowanego wózka widłowego. Z kolei krowy zasuszone i jałówki korzystają z zaadaptowanej do ich potrzeb stodoły. Chodzą tam pogrupowane na głębokiej ściółce mając wolny dostęp do wybiegów.

Duża 3 - pierwsza sutysięczniczka

Pierwszą stutysięczniczką była Duża 3, która w dziesięciu laktacjach dała 104 288 kg mleka, to córka buhaja Simona, który miał 98% dolewu rasy hf, a jej matka była jeszcze sztuką w typie krów nizinnych czarno-białych, dając ok. 4 tys. kg mleka w laktacji. Zatem Dużej zapisano w karcie hodowlanej udział rasy hf na poziomie 49%. Ubyła ona ze stada przed 5 miesiącami w swojej 11 laktacji.

Duża 3 była doskonałą mieszanką hf-a i naszego bydła czarno-białego, niestety takich krów już w zasadzie nie ma. N...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 15:30