Za kumulację wycieleń w stadzie odpowiada słaba skuteczność inseminacji latemBeata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów

Winowajcą kumulacji wycieleń w stadzie jest stres cieplny

26.06.2024., 14:00h
Po upalnym lecie, wiele gospodarstw ma problemy z kumulacją wycieleń, za które w większości odpowiadają słabe wyniki inseminacji w miesiącach letnich. Jesienią mamy wówczas dużą grupę krów do pokrycia, która po 9 miesiącach ciąży będzie się cielić.

To stres cieplny zaburza naturalny cykl wycieleń w stadzie

Główną przyczyną nieregularnych wycieleń jest stres cieplny. Kiedy jest gorąco, krowa pobiera mniej paszy i rośnie jej podatność na stres. Objawy rui są mniej wyraźne, inseminacja jest częściej nieskuteczna, a jeśli nawet dojdzie do zacielenia, to wysoce wrażliwy na ciepło zarodek często obumiera.

Najbardziej podatne na stres cieplny są krowy wysoko wydajne, ponieważ pobierają dużo suchej masy, fermentacja w żwaczu jest intensywniejsza, a wysokie tempo metabolizmu generuje więcej ciepła.

Prawie 80% gospodarstw mlecznych ma problem z utrzymaniem odpowiednich warunków dla krów pod względem temperatury

Jeżeli kumulacje wycieleń w stadzie wynikają ze stresu cieplnego, koniecznością jest zapewnienie odpowiedniego chłodzenia w oborze. Szacuje się, że od 70 do 80% gospodarstw mlecznych – pomimo wielu wysiłków – nie jest w stanie wystarczająco schłodzić krowy latem.

Warto w tym miejscu pochylić się nad prawidłowością funkcjonowania mechanicznych wentylatorów i sprawdzić, czy są one zainstalowane w wystarczającej ilości, a przede wszystkim czy są prawidłowo ustawione. Jeżeli dysponujemy zraszaczami, zawsze powinny być one używane razem z wentylatorami, w przeciwnym wypadku uzyska się efekt sauny, czyli zupełnie odwrotny do chłodzenia.

Trzeba też koniecznie pamiętać, że wysokie temperatury powodują, że krowy dłużej stoją, po to by regulować temperaturę ciała, co oczywiście ma negatywny wpływ na zdrowie racic, a tym samym na płodność. Dlatego też, jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja części legowiskowej krów.

Czytaj więcej: 5 wskazówek, jak zmniejszyć stres cieplny u krów

Jak uniknąć kumulacji wycieleń?

Aby wyrównać sezon wycieleń, wielu specjalistów zaleca również wydłużenie okresu międzywycieleniowego, przy czym najlepiej jest działanie to zacząć od krów w pierwszej laktacji, których wytrwałość jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku wieloródek.

Jeżeli krowa – niezależnie od laktacji – daje dużo mleka i nie jest w nadmiernej kondycji, można wstrzymać się z inseminacją. W zapobieganiu kumulacji wycieleń służyć mogą również regularne badania na cielność. Jeśli przeprowadzane są co sześć lub osiem tygodni i po tak długim czasie okazuje się, że wiele krów nie zacieliło się, warto zwiększyć częstotliwość badania co trzy tygodnie.

image
Za kumulację wycieleń w stadzie odpowiada słaba skuteczność inseminacji latem
FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:42