StoryEditorRozród krów

Rozród nie wybacza błędów

30.10.2018., 17:10h
Powszechne jest przekonanie, że wysoka wydajność mleczna pogarsza rozród.  To jednak błędna teza. Utrzymując bowiem wysoko produkcyjne hf-y nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbanie w ich szeroko pojętej opiece. Każdy błąd w sztuce natychmiast odbija się na płodności.

Najgorsze 60 dni po porodzie

Większość – bo aż 60 % – chorób u krów dotyczy pierwszych 60 dni po porodzie. Ze strony układu rozrodczego krowy w tym okresie często występują stany zapalne macicy, które  są przyczyną opóźnionej jej inwolucji. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu stanów zapalnych są: zatrzymanie łożyska,  długa pomoc porodowa, martwo urodzone cielęta i wiele innych.

Krowa, która chorowała na zapalenie macicy, później wejdzie w okres rujowy, trudniej będzie ją  skutecznie zainseminować, a ponadto istnieje  u niej ryzyko wystąpienia śmierci zarodka. Śmierć zarodkowa następuje wtedy, kiedy  dojdzie do utraty ciąży do 42 dnia, a jej bezpośrednią przyczyną jest brak warunków w macicy do prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. Tak się dzieje, gdy macica jest przechorowana lub gdy nastąpi przegrzanie krowy w okresie letnim. Zwiększone obumieranie zarodków występuje także przy zbyt wczesnym kryciu krów po porodzie, kiedy procesy regeneracji błony śluzowej macicy nie są jeszcze zakończone.


Fot. Archiwum
  • Brak ruchu, nieodpowiednia temperatura i wilgotność, a szczególnie niedobór światła słonecznego, to warunki, które sprzyjają występowaniu – tak uciążliwych – cichych rui

Szczególnie ważna jest profilaktyka

Najważniejszymi elementami organizacji rozrodu jest więc: właściwa ocena stanu dróg rodnych, diagnoza występujących problemów zdrowotnych, wykrywanie rui u krów zdrowych przygotowanych do krycia.  Szczególna uwaga hodowców  powinna być skierowana na badania profilaktyczne,  których celem jest wczesna diagnoza problemów zdrowotnych.

Beata Dąbrowska
(Fot. Archiwum)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 14:08