Rusza interwencyjny skup masła i mleka w proszku. Czy to podniesie cenę mleka w skupie?arch.
StoryEditorInterwencja na rynku mleka

Rusza interwencyjny skup masła i mleka w proszku. Czy to podniesie cenę mleka w skupie?

22.08.2023., 16:06h
Będzie skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku na rezerwy. To zdaniem ministra rolnictwa Roberta Telusa złagodzi kryzys na rynku mleka. - Daj Boże, że cena mleka wzrośnie – powiedział Telus.

Rząd zapowiada interwencyjny skup masła i mleka w proszku

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował we wtorek, że rusza skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Przeprowadzi go Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

- Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zacznie skupować masło na zwiększenie swoich rezerw, jak również odtłuszczone mleko w proszku. Mamy nadzieję, że to pomoże w cenie, że ona się ustabilizuje i może, daj Boże, wzrośnie - poinformował minister Telus podczas briefingu prasowego.

Na razie nie podano cen, w jakich będą skupowane masło i OMP na rezerwy ani jakie to będą ilości. Nie wiadomo więc, na ile mleczarnie skorzystają z tego mechanizmu i jak wpłynie to na ceny mleka.

Cena mleka spadła poniżej 1,90 zł/l. A koszt produkcji to nawet 2,10 zł/l

Aktualna sytuacja na rynku mleka jest tragiczna. Średnia cena mleka spadła już poniżej 1,90 zł/l (1,88 zł/l wg GUS), ale jest wiele mniejszych mleczarni, które płacą w granicach 1,5 zł/l. Tak niskie stawki dobijają rolników, bo często nie pokrywają kosztów produkcji. Z wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że koszty produkcji mleka w gospodarstwach, w zależności od technologii, wydajności, genetyki, czy żywienia wynoszą od 1,6 zł/litr do nawet 2,1 zł/litr.

- Koszty te, nie uwzględniają kosztów inwestycji, które rolnicy, często z pomocą kredytu realizowali w ostatnich latach. W tej sytuacji wielu rolników, obserwują sytuację  zaczynaj rozważać wycofanie się z produkcji mleka i sprzedaż stad. Takie ogłoszenia już się pojawiają w prasie rolniczej  - informuje WIR.

OMP i masło w blokach tańsze o 40 proc.

Do złej sytuacji na rynku mleka przyczynił się spadek cen produktów mleczarskich na rynkach światowych i na rynku krajowym. W Polsce cena OMP w drugim tygodniu sierpnia wyniosła 10,98 zł/kg, czyli o 40,7 proc. w ciągu roku. Podobnie jest w przypadku masła w blokach. Jego cena w drugim tygodniu sierpnia spadła do 19,38 zł/kg, a więc przez rok staniało o 40 proc.

KZSM: interwencja na rynku mleka jest konieczna

Branża mleczarska o pomoc i pilną interwencję apeluje już od miesięcy. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich domagał się m.in. uruchomienia przez Komisję Europejską interwencji na rynku odtłuszczonego mleka w proszku i masła po realnych cenach rynkowych.

– W związku z przedłużającą się krytyczną sytuacją na rynku mleka, ponawiamy wniosek z maja br. o podjęcie skutecznych prac w ramach UE, w celu uruchomienia realnych i szybkich działań w zakresie interwencji na rynku mleka UE, skupu interwencyjnego odtłuszczonego mleka w proszku i masła – zwrócił się Waldemar Broś, szef KZSM w liście do komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:11