Co dokładnie dzieje się z padłymi zwierzętami po ich odbiorze? Okazuje się, że mogą one stanowić cenny surowiec organiczny, który może być dalej wykorzystywany w przemyśle.Krzysztof Janisławski
StoryEditorBioasekuracja gospodarstw

Szybka utylizacja padłych zwierząt zwiększa bezpieczeństwo stada

21.04.2024., 15:30h
Jednym z kluczowych elementów bioasekuracji gospodarstwa jest szybki odbiór i utylizacja padłych zwierząt, które są potencjalnym źródłem zagrożenia dla reszty stada. O tym jak wygląda to w praktyce przedstawił Marcin Stankowski - dyrektor ds. komunikacji SecAnim.

Odbiór i utylizacja padłych zwierząt są kluczowe dla ochrony ludzi, zwierząt i środowiska

Nawet w najlepiej zarządzanych gospodarstwach nie da się uniknąć upadków zwierząt. W dobie globalizacji, postępującej konsolidacji gospodarstw i szybko rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych zwierząt, których efektem nierzadko są ich padnięcia, kluczowe okazuje się wsparcie wyspecjalizowanych firm, zajmujących się odbiorem i utylizacją martwych zwierząt.

Jedną z firm działającą na terenie całego kraju jest SecAnim, która obsługuje nie tylko gospodarstwa hodowlane, ale i ubojnie, przemysł mięsny oraz administracje samorządowe w zakresie odbioru i utylizacji padłych zwierząt oraz innych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Co dzieje się z padłymi zwierzętami w firmach zajmujących się ich utylizacją?

Szybka reakcja gospodarzy i powiadomienie firmy jest ważne z punktu widzenia bioasekuracji gospodarstwa i ochrony innych zwierząt przed chorobotwórczymi patogenami. Co dokładnie dzieje się z padłymi zwierzętami po ich odbiorze? Okazuje się, że mogą one stanowić cenny surowiec organiczny, który może być dalej wykorzystywany w przemyśle.

Padłe zwierzęta nie są dla nas odpadem, lecz cennym surowcem. Nasza firma pracuje na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Odbierając ten surowiec organiczny, przetwarzamy go w zakładach utylizacyjnych na mączkę kategorii 1 oraz tłuszcz kategorii 1. Te produkty stanowią swojego rodzaju alternatywne źródła energii – wyjaśnia Marcin Stankowski.

Mączka kategorii 1, jest produktem potencjalnie niebezpiecznym dla ludzi, dlatego zgodnie z unijnymi przepisami,  musi zostać ona skutecznie zutylizowana w wysokiej temperaturze. Z kolei tłuszcze utylizacyjne kategorii 1 odzyskiwane z padłych zwierząt, mogą być dalej wykorzystane jako dodatek do produkcji chociażby biodiesla.

Kamila Dłużewicz i Dorota Kolasińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 02:22