Na Walne przyjechało 62 spośród 65 uprawnionych delegatów. Delegaci wybrali przewodniczącego zebrania. Został nim Dariusz Wiśniewski. Obowiązki sekretarza pełnił Krzysztof Michalak, asesorami zostali – Janusz Kucharski i Paweł Jesionowski.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Andrzej Bobrowski – dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, Marek Mazur – szef łódzkiego oddziału ARR i przewodniczący łódzkiego sejmiku samorządowego, Rafał Namyślak – powiatowy lekarz weterynarii, Wiktor Kolbowicz – prezes Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku oraz prezes dr Jan Dworniak – uznany ekonomista i biegły rewident.
Zarząd spółdzielni na początku zebrania nagrodził najlepszych dostawców mleka w 2013 r. Z rejonu Grodków wyróżnienia przypadły PRU Kłos SP (2,95 mln l), Wiesławowi Jarmolińskiemu (868 tys. l) i Ryszardowi Porwolowi (568 tys. l).
W rejonie Ostrzeszów–Kępno największymi dostawcami byli KA–MI sp. z o.o. (2,33 mln l), Czesław Pisarek (939 tys. l) i Stanisław Kasina (889 tys. l). W rejonie Koło wyróżniono 12 dostawców: Mariusza Kowalskiego (709 tys. l), Juliana Zielińskiego (647 tys. l), Zbigniewa Urbaniaka (616 tys. l), Pawła Bartczaka (594 tys. l), Marka Czmielewskiego (471 tys. l), Martę Stankiewicz (469 tys. l), Mirosława Bryłkę (464 tys. l), Włodzimierza Kapturskiego (452 tys. l), Michała Górnika (414 tys. l), Zbigniewa Michalaka (399 tys. l), Andrzeja Grabskiego (336 tys. l) i Ryszarda Kołodziejczyka (333 tys. l).
– Najważniejszym celem naszego zebrania jest przyjęcie uchwał, które pozwolą na dalszy rozwój spółdzielni – powiedział Czesław Cieślak, prezes OSM Koło.
Miniony rok był najlepszy w historii OSM Koło. Widać to po zysku, jaki spółdzielnia osiągnęła oraz wysokich cenach skupu mleka. Realne korzyści zaczęły przynosić inwestycje w masłownię oraz proszkownię mleka.
– Nasza spółdzielnia i jej produkty znajdują się wśród najlepszych w kraju. Świadczą o tym zdobyte wyróżnienia, m.in. Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich dla serka wiejskiego i masła, wyróżnienie „Teraz Polska” dla mleka w proszku oraz „Poznaj Dobrą Żywność” przyznawane przez ministra rolnictwa – stwierdził Czesław Cieślak. – Na rynkach wielu krajów ugruntowujemy naszą pozycję, wygrywając konkurencję ze światowymi potentatami.
OSM Koło dobry rok wykorzystało w dwójnasób, ponieważ nie musiała przeprowadzać remontów. Stan infrastruktury przetwórczej jest bardzo dobry. Zdaniem prezesa OSM Koło, największe zawirowania wystąpiły na rynku mleka surowego. Jego cena przekraczała 2 zł/l.
– Ostrzegałem przed konsekwencjami takiego stanu rzeczy na łamach „Kolskiego Poradnika Rolniczego” – naszego dodatku do „TPR” i okazało się, że kryzys nadszedł bardzo szybko – mówił Czesław Cieślak. – Wielu dostawców mleka, którzy odeszli z rodzimych spółdzielni, odczuło to bardzo dotkliwie. Od marca do maja nasza spółdzielnia kupiła ponad 20 mln l taniego mleka przerzutowego.
Średnia cena mleka od listopada 2013 r. do maja 2014 r. sięgnęła niemal 1,6 zł/l netto. Obecnie średnia cena w Kole jest o 18 gr/l wyższa w porównaniu do średniej krajowej. W całym 2013 r. średnia cena mleka wyniosła 1,33 zł/l netto. Spółdzielnia nie tylko kupowała samochody do odbioru mleka, ale także do transportu pasz i nawozów oraz cysternę do przewozu paliwa do gospodarstw.
– Rok 2014 będzie rekordowy pod względem skupu i przerobu mleka. Dynamika skupu obecnie wynosi 106%. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to nasi rolnicy będą płacić rekordowe kary. Przerobimy ponad 230 mln l mleka – tłumaczył prezes OSM Koło.
Rosnące zapotrzebowanie na mleko i serwatkę dopinguje nas do remontu starej proszkowni. Spółdzielnia zainstaluje także nową kotłownię w Grodkowie. OSM rozbudowuje magazyn na mleko w proszku oraz zainstaluje urządzenia do pakowania tego mleka w opakowania 500 i 1000 g.
– Chciałbym podziękować ustępującej radzie nadzorczej za wieloletnią współpracę. Wielokrotne ścieranie się poglądów przyczyniło się do uzyskania pozycji, na jakiej znajduje się nasza spółdzielnia – stwierdził Czesław Cieślak.
Edmund Junkiert, przewodniczący rady nadzorczej, zaczął swoje sprawozdanie od żartu, że choć miniony rok był 13., to okazał się szczęśliwy dla spółdzielni. Priorytetowym zadaniem rady nadzorczej było podwyższanie ceny mleka w skupie. Udawało się to dzięki dobrej koniunkturze na produkty OSM Koło. Zarząd w 2013 r. podwyższał cenę siedem razy. Koszty surowca stanowiły 70% ogółu kosztów spółdzielni. Ponadto pokazał, że wcześniejsze decyzje o budowie nowoczesnej masłowni, a przede wszystkim proszkowni mleka okazały się trafione. Decyzje, które były trudne do podjęcia, pozwoliły na wypracowanie 23,4 mln zł zysku – dodał Edmund Junkiert.
Waldemar Broś, prezes KZSM, gratulując osiągniętych wyników, głównie zysku i ceny skupu, powiedział o tzw. „Pakiecie mlecznym”, mającym zapewnić producentom mleka bezpieczne funkcjonowanie po likwidacji systemu kwotowego, jednak w polskich warunkach nic praktycznie z tego pakietu nie wynika.
– Wzmacnia on jakoby pozycję negocjacyjną rolników. Ale w Polsce to przeważnie dostawcy mleka są właścicielami zakładów mleczarskich–spółdzielni, więc nie mogą sami ze sobą negocjować – mówił prezes Broś.
Według dr. Jana Dworniaka, kolska spółdzielnia w 2013 r. osiągnęła wręcz wzorcowe wyniki ekonomiczne, na które zapracowały wcześniejsze inwestycje – masłownia i proszkownia.
Wiktor Kolbowicz – prezes należącego do mleczarskiej spółdzielczości sanatorium „Pod Tężniami”, stwierdził, że po spółdzielni widać, jaką drogę przeszła w ciągu minionych 22 lat, w czasie których OSM Koło kierował Czesław Cieślak. Prezes Wiktor Kolbowicz skierował na ręce prezesa Cieślaka adres gratulacyjny o przyznaniu kolskiej spółdzielni godła „Teraz Polska”.
– 24 mln zysku netto to jest ogromny sukces. To wielkie osiągnięcie w tych trudnych czasach. Chciałbym również podziękować spółdzielni za współpracę – stwierdził dyrektor oddziału ARR w Łodzi – Marek Mazur.
– Chciałbym podziękować prezesowi spółdzielni za to, że pracownicy OSM pobierają próby do badania w sposób bardziej profesjonalny niż inspekcja weterynaryjna – mówił Grzegorz Biernacki.
– Prezes Cieślak, z którym współpracuję w sejmiku województwa wielkopolskiego, udziela nam bardzo dużego wsparcia w samorządzie. Cieszę się, że mogę korzystać z jego doświadczenia i wiedzy – mówił Krzysztof Grabowski, członek zarządu województwa.
Na zakończenie Walnego, delegaci jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności spółdzielni i rady nadzorczej za 2013 r.
W tajnym głosowaniu zarządowi OSM Koło udzielono bezproblemowego absolutorium.
W tajnych wyborach wybrano skład nowej rady nadzorczej. Wzięło w tym udział 60 delegatów. Skład nowej rady nadzorczej: Dariusz Wiśniewski, Janusz Kucharski, Radosław Rymarz, Jarosław Kołodziejczak, Zbigniew Bartniak, Marian Adamski, Stanisław Kosmala, Aleksander Miszkieło, Wojciech Janiak, Krzysztof Michalak, Stanisław Zając, Henryk Olejniczak, Antoni Niedośmiałek, Marek Olejnicki, Ryszard Lisowski, Henryk Fita, Jan Krzyżanowski, Jacek Król, Edmund Junkiert, Wiesław Jarmoliński, Jarosław Cieśliński.
Więcej o Walnym napiszemy
w „Kolskim Poradniku Rolniczym” – regionalnym dodatku do „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, który ukaże się w sierpniu br.
Paweł Kuroczycki
Krzysztof Wróblewski