StoryEditorTechnika

Toalety dla krów stają się coraz popularniejsze w holenderskich oborach. Czy trend trafi do Polski?

14.03.2023., 19:03h
Przeciętnie jedna krowa oddaje od 15 do 20 litrów moczu dziennie. W tak niewielkim kraju jak Holandia, w której pogłowie bydła opiewa na 3,8 miliona sztuk, problem zanieczyszczenia środowiska azotem, pochodzącym z krowich odchodów, był na tyle znaczny, że wymusił na badaczach podjęcie starań w celu jego redukcji.  

Krowie toalety w służbie klimatu i dobrostanu zwierząt

W 2019 roku na runku pojawiły się pierwsze zapowiedzi specjalnych toalet dla krów, które pomagają hodowcom pozyskać mocz bez odchodów. Opracowane i wprowadzone na rynek w 2020 roku przez firmę Hanskamp toalety dla krów stają się coraz popularniejsze w holenderskich oborach. Na jakiej zasadzie działa krowia toaleta?

Idea za nią stojąca jest bardzo prosta. Pojemnik odbierający mocz jest umieszczony w boksie tuż za krową, natomiast z przodu znajduje się stacja z paszą. Gdy zwierzę skończy jeść, ramię robota dotyka tylną okolicę wymion w okolicy więzadła, co naturalnie stymuluje oddanie moczu przez krowę. Niektóre krowy po krótkim treningu nie potrzebują nawet stymulacji. Mocz jest natychmiast zbierany przez pojemnik i odsysany przez system. Brak kontaktu moczu z kałem jest kluczowy dla redukcji emisji amoniaku, ponadto pozwala na wykorzystanie moczu jako naturalnego nawozu bogatego w azot i potas. Kolejną dużą zaletą jest większa czystość w oborze i zmniejszenie negatywnego działania moczu na racice oraz poprawa mikroklimatu obory.

Według producenta, tak pozyskiwane odchody i mocz mają większa wartość jako naturalne nawozy i mogą być dodatkowym źródłem dochodu dla gospodarstwa.

  • Pojemnik na mocz jest umieszczony w boksie tuż za krową i pozwala na pozyskanie średnio nawet 50% moczu wytworzonego przez krowę dziennie (fot. Hanskamp)

System CowToilet nagrodzony złotym medalem EuroTier 2021

System CowToilet firmy Hanskamp okazał się na tyle rewolucyjny, że został wyróżniony złotym medalem targów EuroTier 2021. Producent informuje, że CowToilet jest w stanie pozyskać średnio 50% moczu produkowanego każdego dnia przez krowę.

Rosnąca popularność wynalazku na rynku niderlandzkim nie jest zaskoczeniem. Holenderski przemysł mleczarski jest obecnie nastawiony na redukcję emisji amoniaku po tym, jak w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2019 r. stwierdzono, że produkcja zwierzęca była odpowiedzialna za 90% emisji amoniaku na świecie. Rząd holenderski zadeklarował, że do 2030 roku kraj ten zredukuje emisję tlenku azotu o 70%.Kamila Dłużewicz
Zdjęcie główne: Pexels

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:17