StoryEditorPrzepisy prawa

Trzeba zmienić prawo o rejestracji cieląt od bardzo młodych jałówek

27.03.2023., 09:03h
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od młodych jałówek. Zdaniem KRIR, obecne przepisy nie nadążają za postępem hodowlanym i aktualnymi możliwościami rozrodu zwierząt.   

Problemy z rejestracją cieląt od jałówek wycielonych przed 24 miesiącem życia

Zarząd KRIR wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka list z wnioskiem o zaktualizowanie przepisów dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia. Obecne przepisy pozwalają na rejestrację cieląt pochodzących od jałówek, które wycieliły się w 24 miesiącu życia lub później. Pracownicy ARiMR wymagają od hodowców złożenia wyjaśnień dotyczących wycieleń przed 24 miesiącem życia.

Jak zauważa KRIR, obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek gotowych do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z aktualną wiedzą i praktyką hodowlaną, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Z punktu widzenia ekonomii produkcji, szybsze wejście w wiek produkcyjny jest równie pożądane. 

- Hodowcy, mając świadomość korzyści wynikających z właściwego terminu krycia oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, potrafią ocenić, czy jałówka jest gotowa do zacielenia - argumentuje KRIR. 

Umożliwienie bezproblemowej rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz uniknąć niepotrzebnych problemów administracyjnych, z którymi obecnie mierzą się rolnicy.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Pexels

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 08:25