StoryEditorRozród krów

W oborze wolnostanowiskowej łatwiej jest zarządzać rozrodem krów

05.07.2021., 07:07h
Jeszcze kilka miesięcy temu Jacek Wierzbicki nie korzystał z żadnego systemu wspomagającego wykrywanie rui, wszak krowy utrzymywał w oborze uwięziowej, a tu zastosowanie takich rozwiązań jest mocno ograniczone.

Obora wolnostanowiskowa daje inne możliwości

Jednak po wybudowaniu i zasiedleniu wolnostanowiskowej obory pojawiły się nowe możliwości, z których rolnik chętnie skorzystał.

Hala udojowa GEA typu rybia ość 2x6 stanowisk, mierzy ilość udojonego mleka, posiada automatyczne ściągacze, ponadto sparowana jest z systemem zarządzania stadem, za pomocą którego można monitorować i analizować parametry doju poszczególnych krów. System zarządzania daje też możliwość kontroli dokarmiania na stacjach paszowych GEA, na których wydajniejsze krowy otrzymują premię w postaci paszy treściwej. Trzecim filarem komputerowego systemu jest wykrywanie rui. To właśnie ta funkcja szczególnie przypadła do gustu hodowcy, który jednak traktuje ją jako pomocną wskazówkę, a nie nieomylną wyrocznię.

Systemy wykrywania rui oparte na wzmożonej aktywności ruchowej krów są bardzo pomocne, jednak tych danych nie możemy brać w ciemno jako pewnik. Jest to cenna informacja, którą trzeba potwierdzić także naoczną obserwacją. Jednak grono podejrzanych, a więc szczegółowo obserwowanych zwierząt mamy mocno zawężone, co daje dużą oszczędność czasu. System...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 02:11