StoryEditorZdrowie krów

Warto regularnie badać temperaturę u świeżo wycielonych krów

01.09.2022., 15:09h
Jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia i dobrostanu bydła jest temperatura ciała. Podwyższona, wskazywać może na rozpoczynającą się chorobę. Tak więc, każdy wzrost temperatury o 1–2 °C powinien zwrócić naszą uwagę.

Ile wynosi prawidłowa temperatura u krowy?

Prawidłowa temperatura ciała bydła wynosi 38–39°C, przy czym u cieląt jest wyższa i wynosi od 38,5 do 39,5°C. Prowadząc regularne pomiary temperatury krów do 10 dnia po wycieleniu, możemy zapobiec rozwinięciu się wielu groźnych schorzeń, w tym – jak podają szacunki – nawet 40% przypadków poporodowego zapalenia macicy (metritis), których większość występuje w okresie poporodowym. Infekcje bakteryjne macicy po porodzie występują praktycznie u 90% krów, ale tylko u części z nich dochodzi do zapalenia macicy- jednej z chorób poporodowych obniżających parametry rozrodu i zależy od ilości bakterii, które przedostały się do macicy, ich zjadliwości oraz indywidualnej odporności zwierzęcia. Schorzenie powstaje zwykle w pierwszych 21 dniach (najczęściej do 10 dni) po porodzie na skutek zakażenia bakteriami.

Jakie objawy sugerują poporodowe zapalenie macicy u krów?

Prawidłowy przebieg okresu poporodowego związany z inwolucją macicy powinien zakończyć się do 6 tygodnia po wycieleniu, jednak w pierwszych 14 dniach po porodzie, w macicy stwierdza się obecność chorobotwórczych drobnoustrojów powod...

Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. kwiecień 2024 03:14